DZIKIE ŻYCIE Wstępniak

Wilcza śmierć

Grzegorz Bożek

Zbiera żniwo zbyt łatwo – czy to na Słowacji, gdzie w ekspresowym tempie pozbawiono życia półtorej setki wilków, czy to na Ukrainie, gdzie strzelanie do nich jest prostsze niż gdziekolwiek w Europie, a jego reputacja w społeczeństwie niczego dobrego mu nie wróży czy wreszcie w dalekiej Jakucji gdzie zaplanowano odstrzał 3 tysięcy wilków, czyli średnio czterech z pięciu. Nie są to optymistyczne wieści. Dlatego rola Polski jest nie do przecenienia – dajemy dobry przykład innym państwom, że zachowanie populacji wilków jest niezwykle ważne i muszą one podlegać pełnej ochronie. Tym bardziej cieszą starania polskiego rządu, który podjął działania chronić transgraniczną populację wilków na Słowacji.

Krzysztof A. Worobiec opisuje dalszy losy projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody, a w zasadzie dalsze losy wstrzymywania prac podkomisji sejmowej przez oponentów wprowadzenia jakiejkolwiek zmiany. Jak na dłoni widać bowiem, że niektórzy posłowie robią wszystko aby temat nie wyszedł poza prace podkomisji.

W roku bieżącym mija 100 lat od pierwszego wydania rozprawy „Kultura a natura” Jana Gwalberta Pawlikowskiego, dzieła niezwykłego i jakże w swoim przekazie aktualnego. Warto do niej sięgnąć mimo upływu lat. Swoim artykułem zachęca do tego Antonina Sebesta.

Wszystkiego dzikiego!

Grzegorz Bożek