DZIKIE ŻYCIE Wywiad

Wasza walka przeciwko wydobyciu gazu łupkowego jest walką dla wszystkich ludzi na świecie. Rozmowa z José Bové

Tomasz Nakonieczny

Jest Pan zaangażowany w walkę z uprawami GMO, a ostatnio z wydobyciem gazu łupkowego metodą hydraulicznego szczelinowania. Jakie są Pańskie wrażenia po spotkaniu z polskimi rolnikami ze wschodu kraju, walczącymi z wydobyciem gazu łupkowego?

José Bové: Po raz trzeci jestem w Polsce, by poprzeć ludzi walczących z wydobyciem gazu łupkowego i to, co zobaczyłem w ciągu ostatniego tygodnia, było bardzo interesujące.

Rolnicy – mieszkańcy wsi, zebrali się, żeby bardzo dzielnie walczyć. Obozują naprzeciwko działki Chevronu już od 6 miesięcy1. To bardzo ważny ruch. Myślę, że to, co się teraz dzieje w Polsce przeciwko wydobyciu gazu łupkowego, jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich obywateli UE. Mogą bowiem zobaczyć, że można walczyć i wygrywać z wielkimi korporacjami. Takie same walki były we Francji i Bułgarii, a obecnie w Rumunii i Wielkiej Brytanii. W wielu krajach trwa mobilizacja przeciwko wydobyciu gazu łupkowego. A Polacy w tej walce są na pierwszej linii frontu.

Co chciałby Pan powiedzieć Polakom? Pańskie przesłanie, sugestie?

Chciałbym wam powiedzieć, że walczyliście dzielnie przeciwko GMO i byliście jednym z pierwszych państw, które wprowadziło zakaz dla tego typu upraw. A teraz jesteście na pierwszej linii frontu walki z korporacjami takimi jak Chevron, które chcą wam narzucić wydobycie gazu łupkowego.

To jest walka o waszą glebę, wodę, o waszych rolników i myślę, że ważne jest to, że nie jest to tylko walka dla Polski, ale walka dla wszystkich ludzi na świecie.

Życzę wam szczęścia i mam nadzieję, że gdy wrócę, będziemy świętować zwycięstwo ludzi nad korporacjami.

Jeśli Pan wygra wybory, jakie będą Pańskie główne cele do osiągnięcia?

José Bové
José Bové

Jeśli zostanę wybrany na kandydata i wygram wybory do KE [od maja 2014 r. José Bové jest europosłem, reprezentuje Grupę Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie – przyp. redakcji], będę tworzył kampanię nie tylko dla mojego kraju, ale też dla wszystkich krajów UE. Przede wszystkim potrzebujemy nowej polityki energetycznej dla całej Europy, która będzie się wiązała oczywiście z zakazem wydobycia gazu łupkowego, odejściem od atomu oraz stworzeniem warunków rozwoju energetyki odnawialnej i walką z marnotrawstwem energii. Bardzo ważną sprawą będzie dla mnie również rolnictwo. Potrzebujemy wesprzeć rolników, oczywiście bez GMO, rozwijać rolnictwo bez pestycydów, aby zapewnić dostęp do zdrowej żywności dla każdego. Zamierzam mocno o to walczyć.

Dziękuję za rozmowę.

Warszawa, 16.11.2013 r.

José Bové (ur. 1953) – francuski polityk, rolnik i działacz związkowy oraz alterglobalistyczny. Poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. Zasłynął z różnych aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego, m.in. zniszczenia restauracji McDonalds w Millau w proteście przeciwko wprowadzeniu przez USA cła zaporowego na ser Roquefort, a także z walki przeciwko wprowadzaniu upraw GMO oraz poszukiwaniom i wydobyciu gazu łupkowego metodą hydraulicznego szczelinowania we Francji.

Przypisy:
1. 7 lipca 2014 r., po 400 dniach niezłomnego oporu mieszkańców Żurawlowa, koncern Chevron wycofał swój sprzęt z działki, na której planował odwiert poszukiwaczy. Tym samym mieszkańcy odnieśli zwycięstwo.