DZIKIE ŻYCIE Wstępniak

Wakacji nie będzie

Grzegorz Bożek

Za niespełna kilka dni lato, czas wypoczynku i wolniejszego tempa. Dotyczy to mniej więcej wszystkich. Z perspektywy osób zajmujących się ochroną przyrody to jednak złudzenie, któremu można łatwo ulec, ale ewidentnie nie warto, ponieważ tzw. system cały czas kręci swoje tryby bezdusznie i skutecznie.

Z taką samą regularnością, jak w innych miesiącach, należy trzymać się terminów, aby nie wypaść z obiegu spraw administracyjno-sądowych. Co więcej tzw. przeciwnicy liczą na to, że przegapisz ważny termin, nie złożysz dokumentów, nie odpowiesz na pismo itd., itp. Wtedy ich racja będzie na wierzchu. A twoja sprawa przepadnie tylko i wyłącznie z powodu twojego zaniedbania czy gapiostwa. Jeśli więc chcesz być skuteczny chroniąc przyrodę musisz pracować cały rok.

Jeśli pracujesz dla ochrony przyrody kilkutygodniowe wakacje to bajka, która ci się nigdy nie zdarzy. Choć wakacje niewątpliwie ci się należą. Mam nadzieję, że sporo osób zdaje sobie z tego sprawę, że tak właśnie jest, ale nie załamuje rąk, tylko po prostu robi swoje. A czas wypoczynku i regeneracji potrafi sobie zorganizować. Ochrona przyrody to po prostu praca, praca i dzika praca. Innej nie będzie.

Wszystkiego dzikiego!
Grzegorz Bożek