DZIKIE ŻYCIE

Eko-filozofia w praktyce

Aleksandra Dawidziuk

Sieć życia

Zwykły dzień niezapowiadający niczego szczególnego. Kilka codziennych spraw do załatwienia w Warszawie. Rozdzielamy się na jakiś czas i umawiamy na spotkanie wieczorem pod bramą uniwersytetu. John przychodzi wcześniej i chroni się przed deszczem w najbliższej księgarni. Tam na półkach z literaturą w języku angielskim odnajduje książkę – „The Lotus and the Mud – autobiography of a Philosopher”1.

Pochłonięty lekturą, prosi mnie o znalezienie kontaktu do autora – prof. Henryka Skolimowskiego. Szukam w głowie skojarzeń i zastanawiam się, co wiem o tej osobie: eko-filozofia, „Nadzieja matką mądrych”, może czytałam także jakiś esej albo wywiad w „Wegetariańskim Świecie” lub „Dzikim Życiu”. Udaje mi się zdobyć adres Profesora. John wysłał list i przyznaję się, że szybko zapomniałam o sprawie. Pochłonął nas remont opuszczonej i zapomnianej chaty na Podlasiu. Działający piec i studnia przed zbliżającą się zimą całkowicie zaprzątnęły naszą uwagę.

Na nowy adres nadszedł list od Profesora i zaproszenie na spotkanie. Wiosną John udał się z pierwszą wizytą do Warszawy.

Od tego momentu nasze nowe miejsce zaczęło wypełniać się filozofią prof. Skolimowskiego. Nowe półki zapełniły się jego książkami. A nasz świat, nasz dom, stał się „Sanktuarium”.


Tabliczka na naszym domku – nawiązanie do idei world as sanctuary. Fot. John Melhuish
Tabliczka na naszym domku – nawiązanie do idei world as sanctuary. Fot. John Melhuish

Świat jako Sanktuarium

Każdego lata dom zapełnia się gośćmi. Przyjeżdżają do nas wolontariusze, autostopowicze, podróżnicy szukający alternatywnych miejsc do spania, rodziny z dziećmi, rowerzyści pedałujący do Chin, motocykliści pędzący w celach charytatywnych do Mongolii. Wieczory spędzamy na długich rozmowach o sprawach ważnych dla nas wszystkich, problemach, nadziejach, zmianie... Jak mówi Henryk Skolimowski – mogą nas różnić kultury, języki, religie, ale łączy nas troska o Ziemię, wszystkie istoty i przyszłe pokolenia.

Dzień wypełniony mamy wspólną pracą. „Czas jest waszym przyjacielem...”  – radzi Profesor.

Zakładamy ogród warzywno-ziołowy, który każdego roku powiększamy o kilka grządek. Stosujemy efektywne mikroorganizmy, kalendarz biodynamiczny i „humanure”, czyli nasz własny kompost. Sadzimy drzewa. Budujemy z kostek słomy. Konstruujemy toaletę kompostową. Robimy własne dżemy, nalewki, syropy, herbaty ziołowe. W wolnym czasie John pisze wiersze i eseje inspirowane filozofią Henryka Skolimowskiego, fotografuje, podgląda otaczającą przyrodę – szczególnie ptaki. Ja spędzam bardzo dużo czasu w lesie. Spotykam wilki, łosie, dziki. Uzależniam się od moich codziennych wyjść do lasu.

Zgodnie z eko-filozofią i etyką ekologiczną nie uciekamy od Odpowiedzialności. Wstrzemięźliwość i skromność w stylu życia, empatia, ekosprawiedliwość, to wartości, które stają się wyjątkowo ważne. Jak pisze Skolimowski, przyszłe społeczeństwa nie potrzebują „konsumpcyjnych pajaców” czy „couch potatoes” (kanapowych kartofli) oglądających telewizję2.

Aby pomóc żyć w pokoju z samym sobą i ze światem, Henryk Skolimowski zaproponował „Eko Jogę”, czyli ćwiczenia inspirujące do zatrzymania się, poczucia harmonii z naturą, medytacji, odpowiedzenia sobie na pytanie, jak mój styl życia wpływa na przyrodę, ćwiczenia dodające odwagi do kreatywnego działania czy docenienia ciszy3. Dla mnie nie ma lepszego miejsca do praktykowania Eko Jogi niż las, gdzie w bliskim kontakcie z naturą można spokojnie medytować, albo choćby na moment zatrzymać się, głęboko odetchnąć, dotknąć drzewa, posłuchać.

Wszystko jest Światłem

Minęło już kilka lat od spotkania z Profesorem. Teraz każdy z naszych gości wyjeżdża od nas z małą książeczką jego autorstwa. Mam nadzieję, że inspirującą do kreatywnego i głębszego życia. A może do przeprowadzenia własnego, osobistego dialogu z gwiazdami?4

„Życie jest magią

Ty jesteś magiem.

Życie jest poezją

Ty jesteś poetą.

Życie jest chaosem

Ty jesteś porządkiem”5

Aleksandra Dawidziuk

Aleksandra Dawidziuk – mieszka na Suwalszczyźnie, gdzie razem z przyjacielem i wolontariuszami współtworzy „miejsce” inspirowane eko-filozofią, wspierane przez prof. Henryka Skolimowskiego. Przydomowy ogród warzywno-ziołowy i okoliczny las to jej „sanktuaria”.

Przypisy:
1. Henryk Skolimowski, „The Lotus and the Mud – autobiography of a philosopher”, Creative Fire Press, Detroit 2011.
2. Henryk Skolimowski, Jan Konrad Górecki, „Zielone Oko Kosmosu, wokół ekofilozofii w rozmowach i esejach”, Atla 2, Wrocław 2003.
3. Henryk Skolimowski, „EcoYoga – practise and meditations for walking in beauty on the Earth” Gaia Books Limited, Londyn 1994.
4. Nawiązanie do „Dialogues with the stars” H. Skolimowski, Create Space, 2015.
5. Cytaty z rzeźb prof. Skolimowskiego, zobacz „Wokół rzeźb światła”, Henryk i Juanita Skolimowski, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko 2000.