DZIKIE ŻYCIE Wstępniak

Będzie smog

Grzegorz Bożek

Już za chwilę znowu będzie smog, wystarczy że ruszy sezon grzewczy. Gdy piszę te słowa, powietrze jest wręcz genialne – PM 2,5 i PM 10 na poziomie 10%... a taki wynik to marzenie. Kończy się też czas najcieplejszego półrocza w historii pomiarów. Podgrzewamy planetę, skutki widać coraz wyraźniej, więc te rekordy nie będą ostatnimi.

Czas na zmianę, bo cierpią ludzie i przyroda. Czas na zmianę, bo czasu coraz mniej – pesymistyczne scenariusze pokazują, że jeszcze za życia współczesnych pokoleń, warunki na ziemi mogą być skrajnie nieznośne. Ale zmiana nie jest łatwa co widać na przykładzie kurczowego trzymania się węglowego modelu energetycznego w Polsce. Ostrołęka C pokazuje, że wybór węgla w energetyce, mimo jednoznacznych faktów, liczb, rachunków, jest nadal atrakcyjny. I że komuś to się musi opłacać.

Co ważne, ten problem to nie jest tylko polska specjalność, nawet Niemcy, jedni z liderów energetycznej zmiany, trzymają się starych rozwiązań, dowodem tego wydarzenia z Hambacher Forst. Ale widać światełko w tunelu, więc nie wymiękamy, stawka jest wysoka. Energetyczna zmiana to konieczność!

Wszystkiego dzikiego!

Grzegorz Bożek