DZIKIE ŻYCIE

Białowieża Forest – zainspiruj się!

Małgorzata Tokarska

Puszcza Białowieska to miejsce targane od lat skrajnymi emocjami, które komplikują codzienne, zgodne współistnienie jej mieszkańców. Jako lokalne stowarzyszenia staramy się ułatwiać międzyludzką komunikację oraz tworzyć nowe płaszczyzny wspólnych, pozytywnych doznań i doświadczeń. Festiwal „Białowieża Forest – zainspiruj się!”, który odbył się 15 sierpnia w Białowieży, był formą świętowania 40. rocznicy wpisania Puszczy Białowieskiej na listę obiektów UNESCO, a także sposobem uczczenia Puszczy Białowieskiej jako miejsca, które od lat, na bardzo różne sposoby inspiruje twórców, naukowców oraz pasjonatów natury i piękna.

Animatorami wydarzenia były dwa puszczańskie stowarzyszenia: „Lokalsi dla Puszczy” oraz „Wspólna Białowieża”, które starały się zapewnić uczestnikom zróżnicowane możliwości zachwycania się pięknem Puszczy i mieszkańców.

Pogoda okazała się łaskawa, po deszczowym dniu, wstał piękny, słoneczny, sierpniowy dzień, było bardzo ciepło, ale nie upalnie. Impreza rozpoczęła się orzeźwiającym spływem kajakowym o świcie. Mimo wczesnej pory, chętnych nie brakowało. Od godz. 8:00 odbywały się tematyczne inspiracje terenowe: do Rezerwatu Ścisłego; archeologiczna – śladami ludzkich siedlisk; do puszczańskich gigantów; sylwoterapeutyczna; śladami białowieskich Żydów; w poszukiwaniu puszczańskich motyli. Na wszystkich wydarzeniach liczba uczestników była limitowana, z oczywistych względów organizacyjnych, ale i tak prowadzący zwykle „miękli”, jeśli byli dodatkowi chętni.


Inspiracje dla dzieci w Przystani na Lato – „Znajomi i krewni żubra Pompika” z Tomaszem Samojlikiem. Fot. J. Boruszko
Inspiracje dla dzieci w Przystani na Lato – „Znajomi i krewni żubra Pompika” z Tomaszem Samojlikiem. Fot. J. Boruszko

W ramach inspiracji artystycznych odbył się wernisaż wystawy obrazów oraz plenerowe warsztaty otwierania ciała i głosu. W międzyczasie trwały, mające imponującą frekwencję, inspiracje dla młodszych dzieci, które tworzyły latające puszczańskie stwory. Dzieci mogły też posłuchać na żywo swoich ulubionych książek oraz rysować razem z Tomaszem Samojlikiem – znanym autorem komiksów i książek przyrodniczych. Na koniec uczestnicy obwiesili karteczkami drzewko życzeń na przystani.

Odbywały się też inspiracje literackie ze znanymi autorami, bezpośrednio inspirującymi się Puszczą i jej mieszkańcami. Podczas jednego z nich można było się nauczyć, jak stworzyć własną, prywatną i niepowtarzalną pieśń Puszczy, lub pieśń na inną, dowolną okazję.


Wystąpienie Adama Wajraka w Instytucie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk, jak zawsze, zgromadziło tłumy. Fot. Małgorzata Tokarska
Wystąpienie Adama Wajraka w Instytucie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk, jak zawsze, zgromadziło tłumy. Fot. Małgorzata Tokarska

Równoległe z inspiracjami literackimi miały miejsce wystąpienia znakomitych popularyzatorów przyrody, czyli inspiracje przyrodnicze. Tematyka i dziedziny były różne, ale pasja, entuzjazm i kompetencje prowadzących sprawiły, że spora przecież sala konferencyjna IBS PAN wręcz pękała w szwach.

Kolejnym punktem był, budzący emocje zarówno słuchaczy, jak i prowadzących, panel naukowy dotyczący wpływu zmian klimatu na Puszczę, do którego zaprosiliśmy bezdyskusyjne autorytety naukowe, profesorów: Elżbietę Malzhan, Bogdana Chojnickiego, Jerzego Gutowskiego, Bogdana Jaroszewicza oraz Edwarda Pierzgalskiego. Temat jest na tyle aktualny i pasjonujący, że dyskusje „w kuluarach” ciągnęły się jeszcze przez co najmniej dwie godziny po formalnym zakończeniu wydarzenia.

Kolejnym punktem było „Czytanie Puszczy” – przepełnione refleksją przypominanie historycznych i współczesnych tekstów o Puszczy, piór znanych pisarzy, poetów, badaczy. Był wreszcie, wieńczący dzień pełen inspiracji, niezwykle klimatyczny koncert Skubasa – fantastycznego muzyka zaangażowanego w sprawy Puszczy. Emocje całego, wspaniałego dnia wyciszaliśmy do późnej nocy przy poezji i ognisku.

Odbiór festiwalu „Białowieża Forest – zainspiruj się!” przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie wydarzenia były oblegane przez uczestników. Ogromna liczba entuzjastycznych opinii o festiwalu jest dla nas źródłem ogromnej radości i satysfakcji. Dziękujemy! Do zobaczenia za rok.

Imprezy odbywały się w Przystani na Lato, Stacji Białowieża Pałac, Instytucie Biologii Ssaków PAN oraz Atelier Bańka.

Partnerami imprezy byli: Instytut Biologii Ssaków PAN, Przystań na Lato, Stacja Białowieża Pałac, Miesięcznik Dzikie Życie, portal Wasza Turystyka, a patronami medialnymi: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok i portal Wrota Podlasia.

Małgorzata Tokarska (Stowarzyszenie Wspólna Białowieża)


Skubas na Stacji Białowieża Pałac – próba przed koncertem. Fot. Olimpia Pabian oraz Małgorzata Tokarska
Skubas na Stacji Białowieża Pałac – próba przed koncertem. Fot. Olimpia Pabian oraz Małgorzata Tokarska