DZIKIE ŻYCIE

Wybierz dobrze, Europo!

Laura Gosiewska, Daria Naróć

Pomimo kilku miesięcy pandemii, kryzys klimatyczny nie zatrzymał się i nadal wymaga natychmiastowych działań. Nakierowanie odbudowy po koronawirusie na zielone cele to jedyny sposób, abyśmy z jednego kryzysu (epidemiologicznego) nie wpadli w drugi (klimatyczny). Szczyt Rady Europejskiej, który odbył się 19 czerwca, był okazją do podjęcia tych zdecydowanych działań, mogących zapewnić nam stabilną przyszłość. Nie została ona wykorzystana.

„Pandemia zatrzymała świat, ale nie kryzys klimatyczny. Obecny kryzys zdrowotny zatrzymał nasze gospodarki i społeczeństwa, jednak jednocześnie dał nam szansę na zweryfikowanie poprzednich norm czy wartości oraz zmobilizowanie naszych działań wobec klimatu. Budżet Unijny przeznaczony na odbudowę, który będzie omawiany na najbliższym szczycie, musi zakładać długofalowe redukcje emisji o przynajmniej 65% do 2030 roku. To daje nam realne szanse na spowolnienie globalnych zmian klimatycznych i gwarantuje większe bezpieczeństwo na przyszłość – nie możemy bowiem z jednego kryzysu pogrążyć się w kolejnym” – mówi Martyna Lisowicz z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.


Akcja w Bałchatowie. Fot. MSK
Akcja w Bałchatowie. Fot. MSK

Aby mieć szansę na wygraną w walce z kryzysem klimatycznym wszystkie kolejne decyzje, jakie podejmą i będą podejmować nasi rządzący i rządzące muszą być nakierowane na sprawiedliwą transformację.

Dlatego 15 czerwca aktywiści i aktywistki z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego złączyli się w „Łańcuchu dla klimatu”, aby przypomnieć politykom i polityczkom Europy, że muszą wybierać odpowiednio. Motywem przewodnim akcji był bowiem hasztag #ChooseWellEU, nawołujący do wyboru zgodnego z zieloną transformacją. Wraz z nimi w akcji udział brały udział osoby z wielu różnych organizacji i środowisk. Wszyscy ustawili się przed Kancelarią Premiera, trzymając transparenty nawiązujące do 65% celu redukcji i zielonej odbudowy.

W celu zwrócenia uwagi polityków i polityczek, a zwłaszcza premiera, na problematykę kryzysu klimatycznego, tuż przed szczytem Rady nasi aktywiści i aktywistki oraz Greenpeace Polska zorganizowali jeszcze jedną akcję. Na łące niedaleko Elektrowni Bełchatów, największego emitenta w Polsce, rozłożyli baner przedstawiający Ziemię. Ta, podzielona na dwie połowy, symbolizowała dwie możliwe ścieżki, którymi możemy wkroczyć w przyszłość. Jedna z nich prowadzi do świata, w którym nadmierne emisje doprowadziły do katastrofy klimatycznej, a druga do przyszłości, gdzie redukcje tych emisji i zielona odbudowa ją zatrzymały.

„Bełchatów to przede wszystkim symbol tego, jak olbrzymia jest dzisiaj skala ludzkiej interwencji w klimat. To miejsce, choć daje nam energię na teraz, odbiera nam wszelkie nadzieje na jutro, w bezpośredni sposób prowadzi do katastrofy klimatycznej. Nie chcemy przyszłości opartej na paliwach kopalnych i dotkniętej przez katastrofę klimatyczną. Obecnie znajdujemy się w historycznym momencie, kiedy tę przyszłość właśnie przywódcy i przywódczynie Europy będą wybierać” – podsumowuje Aleksandra Bieleń, aktywistka MSK.

Szczyt Rady Europejskiej to spotkanie premierów i premierek wszystkich krajów Europy, na którym ustalany jest projekt budżetu na nadchodzące lata. To niezwykle ważne, aby uwzględniał on cele, które nie tylko pozwolą nam czy gospodarce odżyć po pandemii, ale także dadzą szansę na efektywną walkę z kolejnym zagrażającym nam kryzysem – kryzysem klimatycznym. W tym momencie stoimy przed wyborem, który zaważy na naszej przyszłości.

Dlatego, mimo że ta akcja dobiegła już końca, nadal powinniśmy i musimy nawoływać, aby rządzący Europą wybierali dobrze.

Laura Gosiewska, Daria Naróć

Laura Gosiewska, Daria Naróć – dwie aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Olsztyna i Szczecina. W chwilach kiedy nie ratują świata – piszą artykuły, głównie o ratowaniu świata.

#ChooseWellEU