Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zawiesiła egzekwowanie przepisów ochrony środowiska podczas trwania epidemii koronawirusa sygnalizując firmom, że nie będą podlegać żadnym sankcjom za zanieczyszczenie powietrza i wody. Zanieczyszczający będą mogli ignorować prawa środowiskowe, o ile będą w stanie stwierdzić, że naruszenia te zostały spowodowane pandemią Covid-19. W przypadku bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia publicznego EPA zwróci się do władz stanowych i „rozważy okoliczności”, czy powinna interweniować. Nie określono daty końcowej odstąpienia od egzekwowania prawa.
Andrew Wheeler, administrator EPA, mówi że koronawirus utrudnił przedsiębiorstwom ochronę pracowników i społeczeństwa w sytuacji, gdy jednocześnie muszą przestrzegać przepisów chroniących powietrze i wodę. Byli urzędnicy EPA i organizacje ekologiczne obawiają się, że poluzowanie regulacji spowoduje dodatkowe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Zezwolenie na uwalnianie toksycznych zanieczyszczeń powietrza, zaostrzających astmę, trudności w oddychaniu i problemy sercowo-naczyniowe, mogą powodować niewydolność oddechową. Michael Brune, dyrektor wykonawczy Sierra Club, wskazał, że ta decyzja może zostać zakwestionowana w sądzie.
(The Guardian)
Zezico Guajajara, członek tubylczej organizacji Strażników Amazonii, został zastrzelony pięć miesięcy po zabójstwie Paula Paulino Guajajara – innego Strażnika. Okoliczności zabójstwa Zezica są wciąż niejasne. Niestety Strażnicy Amazonii nadal są na celowniku mafii drzewnej nielegalnie pozyskującej drzewa o twardym drewnie z tubylczego terytorium Arariboia w Brazylii. Obszar ten jest domem zarówno dla Indian Guajajara (z których rekrutują się Strażnicy), jak i nie utrzymujących kontaktu ze światem zewnętrznym Indian Awá.
Strażnicy patrolują lasy, łapią nielegalnych drwali i odsyłają ich poza kontrolowane przez siebie terytorium. Praca Strażników jest bardzo niebezpieczna, ich szefowie wciąż otrzymują pogróżki. Koordynator Strażników, Olimpio Guajajara podkreśla: „Straciliśmy kolejnego naszego kolegę, wojownika broniącego życia. Jesteśmy załamani. Opłakujemy jego śmierć. Chronimy las dla całej ludzkości, ale pewne siły czają się, by nas zabić. Dlaczego tak musi być? Kto z nas będzie następny. Obecny rząd jest brutalny, a jego rasizm zachęca do większej przemocy wobec nas. Widzimy królującą wokół bezkarność, a chcemy sprawiedliwości oraz tego, aby ludzie na całym świecie byli z nami”.
Od czasu dojścia do władzy prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który chce otworzyć terytoria tubylcze na eksploatację i aktywnie zachęca do najazdów na amazońskie terytoria, drwale, górnicy i ranczerzy czują się bardziej ośmieleni.
(Survival International)
Rząd stanu Ekiti podjął decyzję o utworzeniu obszaru chronionego w rezerwacie leśnym Ise, aby chronić bardzo rzadki podgatunek szympansa nigeryjsko-kameruńskiego (Pan troglodytes ellioti). Szacuje się, że na wolności żyje 3500-9000 osobników tego podgatunku, a mniej niż 20 w lesie Ise na obszarze 32 km2. Sam rezerwat ma powierzchnię 46 km2. Już w momencie utworzenia rezerwat Ise był otoczony polami uprawnymi i osiedlami. Ponadto zmaga się z intensywnym pozyskiwaniem drewna i wycinaniem lasów pod gospodarstwa i nielegalną uprawę marihuany. Nigeryjska Narodowa Agencja Egzekwowania Prawa Narkotykowego podała, że pod koniec 2014 r. zniszczyła 160 ha plantacji marihuany w Lesie Ise.
Wtargnięcia do rezerwatów leśnych stanowi poważny problem dla siedlisk szympansów w Nigerii. Rezerwaty te, administrowane przez rządy stanowe, tworzone są w celu promowania kontrolowanego wykorzystania zasobów. Nie są to ściśle chronione obszary. Często są słabo monitorowane, przez co narażone są na wyręby lasów, polowania dla mięsa i tradycyjnych rytualnych leków, a także na zniszczenia pod uprawy i osady. Problemem jest też niedofinansowanie i braki kadrowe. Umocnienie statusu ochronnego Lasu Ise stwarza jednak nadzieję na uchronienie go przed tymi zagrożeniami. Pomoże to nie tylko szympansom, ale wpłynie na wzmocnienie populacji innych gatunków roślin i zwierząt w tym różnorodnym biologicznie ekosystemie.
(Mongabay.com)
Opracowanie: Tomasz Nakonieczny