DZIKIE ŻYCIE Wstępniak

Bezprecedensowa decyzja dla polskich lasów

Grzegorz Bożek

Początkiem stycznia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wstrzymało wycinkę w 10 cennych przyrodniczo obszarach. Decyzja objęła 1,3% polskich lasów na okres pół roku. Dotyczy obszarów: Puszczy Boreckiej, Rominckiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej, Świętokrzyskiej, Karpackiej, lasów uzdrowiskowych wokół Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju, Bieszczadów oraz lasów trójmiejskich i wokół Wrocławia. To pierwsza tego typu decyzja ministerstwa od wielu lat. Oby to był krok, który da nadzieję na reformę gospodarki leśnej w Polsce, a także doprowadzi do trwałych rozwiązań ochronnych dla lasów.

Podjęta decyzja jest nadzwyczajnym środkiem, na razie trudno postrzegać ją jako rozwiązanie systemowe. Dlatego nie powinna zaskakiwać reakcja części środowisk leśnych – w Ustrzykach Dolnych zaprotestowali pracownicy zakładów usług leśnych, widząc w tej decyzji zagrożenie dla swojego bytu.

Zmiana zarządzania polskimi lasami pozostaje wyzwaniem. Naiwnością byłoby zakładać, że będzie to łatwy proces do przeprowadzenia. Jest jednak konieczny, nie ma od niego odwrotu. O sprawach leśnych będziemy informować w kolejnych wydaniach „Dzikiego Życia” podobnie jak czyniliśmy to w ostatnich latach. Tymczasem lasy z tych 10 miejsc, które doświadczały rzeczywistej presji, mogą na chwilę odetchnąć od pił i maszyn.

Wszystkiego dzikiego.

Grzegorz Bożek