DZIKIE ŻYCIE 27.02.2018

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę „Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau

walden thoreau

Ukazało się wznowienie książki Henry’ego Davida Thoreau „Walden, czyli życie w lesie”, arcydzieła amerykańskiej literatury, niezwykle ważnego dla społecznego ruchu obrony dzikiej przyrody. Patronat nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie. 

„Walden, czyli życie w lesie” (tytuł oryginału „Walden, or Life in the Woods”) ukazał się w 1854 roku, jest koronnym dziełem i wyznaniem wiary filozoficznej Thoreau, literackim zapisem jego ponad dwuletniego pobytu nad stawem Walden nieopodal Concord w stanie Massachusetts. Jego niezwykłe eseje są pochwałą życia świadomego, prostego i surowego, w bliskim kontakcie z przyrodą.

Kolejne polskie wydanie tej książki zawiera obszerną przedmowę autorstwa Haliny Cieplińskiej. Ta przedmowa znalazła się także w pierwszym wydaniu w Polsce dzieła Thoreau (w 1991 r.). 

Henry D. Thoreau żył w latach 1817-1862, urodził się i prawie całe życie spędził w miasteczku Concord w stanie Massachusetts. W 1837 r. ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda i został nauczycielem w Concord. Był jednym z ważniejszych członków działającego w latach 1836-1843 Klubu Transcendentalistów. Popierał obywatelskie nieposłuszeństwo jako formę walki z władzą. Był również abolicjonistą sprzeciwiającym się niewolnictwu. Jego najbardziej znane utwory to: „Tydzień nad rzekami Concord i Merrimack” (wyd. 1849), „Obywatelskie nieposłuszeństwo” (1849), „Walden, czyli życie w lesie” (1854), „Życie bez zasad” (1863), „Lasy Maine” (1864), „Przylądek Cod” (1865). 

Miesięcznik Dzikie Życie wiele miejsca poświęcał spuściźnie Thoreau – w maju 2012 r. wydany został numer poświęcony Henry’emu i przyrodzie okolic Concord; zaś w roku 2014 ukazał się cykl 10 felietonów autorstwa Roberta Jurszo „Myśli znad Walden”

Warto przypomnieć jeden z bardziej znanych fragmentów książki:

„Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie, stawiać czoło wyłącznie najbardziej ważkim kwestiom, przekonać się, czy potrafię przyswoić sobie to, czego może mnie nauczyć życie, abym w godzinie śmierci nie odkrył, że nie żyłem. Nie chciałem prowadzić życia, które nim nie jest, wszak życie to taki skarb; nie chciałem też rezygnować z niczego, chyba że było to absolutnie konieczne”. 

„Zachęcamy do tej niezwykłej lektury, jest inspirująca i zachwycająca w swych opisach przyrody. Słowa Thoreau – W dzikości jest przetrwanie świata – są drogowskazem dla naszych działań, których celem jest ochrona przyrody” – mówi Grzegorz Bożek z Miesięcznika Dzikie Życie.

Wydawcą jest Rebis

Miesięcznik Dzikie Życie
Grzegorz Bożek, Redaktor naczelny
tel. 665 831 257; e-mail: redakcja@pracownia.org.pl
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra


Trzy książki autorstwa Thoreau, w tym dwa egzemplarze „Walden, czyli życie w lesie”, z kolekcji Concord Muzeum. Fot. David Bohl
Trzy książki autorstwa Thoreau, w tym dwa egzemplarze „Walden, czyli życie w lesie”, z kolekcji Concord Muzeum. Fot. David Bohl