DZIKIE ŻYCIE 16.04.2020

Miesięcznik Dzikie Życie poleca powieść Jiang Ronga „Wilczy totem”

wilczy-totem

Ukazała się w Polsce powieść „Wilczy totem” autorstwa Jiang Ronga o poznawaniu przez „mieszczucha” życia blisko przyrody, zmaganiach tradycyjnej koczowniczej społeczności i kruchej doskonałości Matki Natury. Patronat medialny nad wydaniem powieści objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Chiny, lata 60. XX w. – czasy tzw. rewolucji kulturalnej. Chen Zhen, student z Pekinu, trafia na stepy Mongolii Wewnętrznej. Tam rozpoczyna się jego fascynacja wilkami i narastająca chęć wychowywania i bliskiego poznawania młodego wilczka. Gdy to marzenie staje się rzeczywistością, okazuje się, że przyjaźń człowieka i drapieżnika wystawiona zostanie na wiele prób...

Step nie jest po prostu równiną porośniętą trawą. To skomplikowany system zależności, na którym opiera się zarówno życie stepowych zwierząt, jak i zamieszkujących te tereny ludzi. Ingerencja w ów doskonały, lecz delikatny system potrafi doprowadzić do katastrofy. Kluczową rolę w tym systemie odgrywają wilki, opisywane w książce jako boscy wybrańcy o ogromnej inteligencji.

Wilk to także zwierzę totemiczne wielu społeczności koczowniczych. Miał być mitycznym przodkiem samego Czyngis-chana, twórcy największego w historii imperium, ale również pierwszych regulacji prawnych dotyczących ochrony przyrody. Chronił drzewa, karał tych, którzy zanieczyszczali środowisko i całkowicie zabronił polowań w sezonie godowym.

W książce tę tradycję podtrzymuje mędrzec Bilig i przekazuje ją młodemu Chińczykowi. Wiekowa mądrość, opierająca się na zachowywaniu równowagi, to metoda pozwalająca przetrwać zarówno przyrodzie, jak i współistniejącemu z nią człowiekowi. Co się jednak dzieje, gdy zachłanny człowiek zaburzy tę równowagę? Jiang Rong opisuje to dobitnie na przykładzie stepu. Książka jest gorzką refleksją na temat źle pojętej nowoczesności. To także studium fascynacji człowieka szczególnym drapieżnikiem, jakim jest wilk. Wszystkie te tematy są tłem dla historii niezwykłej więzi, jaka rodzi się między głównym bohaterem, Chen Zhenem, a wilkami, a zwłaszcza jednym młodym wilczkiem.

Książkę można nabyć w sklepie internetowym Wydawnictwa Akademickiego DIALOG – na razie w formie e-booka.

Lü Jiamin (ur. 1946) – chiński pisarz, znany szerzej pod pseudonimem Jiang Rong. Laureat nagrody Man Asian Literary Price, przyznawanej za dzieła autorów azjatyckich napisane po angielsku lub przetłumaczone na język angielski. Członek Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. „Wilczy totem” to jego najpoczytniejsza powieść – w Chinach rozeszła się w nakładzie 4 milionów egzemplarzy. W czasie rewolucji kulturalnej autor spędził 11 lat w Mongolii Wewnętrznej, skąd czerpał inspirację do powieści.

Deklaracje podatkowe

Przekaż 1,5%

Wesprzyj nasze działania przekazując 1,5% swojego podatku. Pobierz bezpłatny, bezpieczny program do rocznego rozliczenia podatkowego PIT.

1 bardzo dziki %

Życie blisko przyrody

Tym, co może nas ożywić i prowadzi z powrotem do bardziej ludzkiego istnienia, jest chęć podjęcia prostego życia w naturze, w lesie, na równinach, w górach, na płaskowyżach, w wielkiej pustce i samotności, gdzie nowe i istotniejsze myśli mogą na nas wpływać.

Fridtjof Nansen

[w:] Reed P., Rothenberg D., Wisdom in the open air. The Norwegian roots of deep ecology, Minneapolis – London 1992, s. 162.

Beskid Mały – monitoring dużych drapieżników, styczeń 2020