DZIKIE ŻYCIE 24.09.2021

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę „O wilkach i ludziach” Barry’ego Lopeza

barry-lopez-wilki-ludzie

We wrześniu ukazała się w Polsce niezwykle interesująca książka „O wilkach i ludziach” Barry’ego Lopeza o relacjach między wilkami a ludźmi. Patronat medialny nad wydaniem książki objął nasz miesięcznik.

Pierwsze wydanie „Of Wolves and Men” miało miejsce w 1978 r., książka była finalistką konkursu „National Book Award”, zdobyła wyróżnienie „John Burroughs Medal” i „Christopher Medal” oraz „Pacific Northwest Booksellers Association Award”.

Wydawcą książki są Marginesy – zamów książkę

To jej pierwsze polskie wydanie, tekst książki przełożył Jarosław Mikos.

Klasyczna książka Lopeza „Of Wolves and Men” na stałe znalazła swoje miejsce w literaturze, stając się jednocześnie punktem zwrotnym w sposobie pisania o dzikich zwierzętach. „O wilkach i ludziach” zgłębia niespokojne związki między wilkami a cywilizacją na przestrzeni wieków oraz rolę wilka w naszym myśleniu o dzikich zwierzętach.

Lopez, sięgając do imponującego archiwum literatury, historii, nauki i mitologii, a także rozległych osobistych doświadczeniach z uwięzionymi i wolnymi wilkami, w sposób unikalny tworzy fascynujący portret wilka zarówno jako zwierzę realne, jak i wyobrażane przez różnych ludzi z różnych kultur. Naukowiec może postrzegać wilka tak, jak go definiują dane badawcze, podczas gdy Inuita widzi w nim rodzinę bardzo podobną do siebie. Dla wielu rdzennych Amerykanów wilk jest także symbolem duchowym, szanowanym zwierzęciem, które może wzmocnić jednostkę i społeczność.

Z nieodpartym wdziękiem i elegancją „O wilkach i ludziach” przywołuje rzetelne badania naukowe, rozbija zabobony, które umożliwiły nam demonizować wilki, wyjaśnia mity i z szacunkiem opisuje tradycje, pozwalając tym samym zrozumieć, w jaki sposób to niezwykłe zwierzę tak mocno zrosło się z ludzkim życiem.

Barry Lopez (1945-2020) – amerykański eseista, powieściopisarz, znany z prac poświęconych ochronie środowiska oraz problemom społecznym. „San Francisco Chronicle” uznało go za „najwybitniejszego autora piszącego o przyrodzie”, zaś w „The Guardian” wspominał o nim jako „najważniejszym żyjącym pisarzu o dziczy”. W swoich książkach Lopez często wraca do motywu związków kultury z naturą, podczas gdy w prozie podejmuje problemy intymności, kwestii etycznych i tożsamości. Autor kilkunastu książek, wyróżniany wieloma nagrodami literackimi. Opublikował m.in. „Arktyczne marzenia” (1986, wydana w Polsce przez Marginesy w 2020 r.) oraz „Horyzont” (z 2019 r., autobiograficzną opowieść o swoich podróżach).

Pracownia na YouTube

W obronie wilków pod Ambasadą Republiki Słowacji