DZIKIE ŻYCIE 17.02.2023

Projekcja filmu „Krowa” Andrei Arnolda w Katowicach

krowa-film-kme

21 lutego 2023 r. w Katowicach w Kinie Rialto odbędzie się projekcja filmu „Krowa” w reżyserii Andrei Arnolda oraz spotkanie „O uczuciach i pragnieniach naszych starszych braci”, które poprowadzą felietoniści „Dzikiego Życia” Piotr Skubała i Ryszard Kulik. Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Termin: 21 lutego (wtorek), godz. 17:30
Miejsce: Katowice, Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24

Film prezentowany jest w ramach „Spotkań z eko-filmem”.

O filmie: bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Wybitna reżyserka Andrea Arnold („American Honey”) skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów. Widzimy, jak Luma jest wpychana do stalowej klamry do dojenia, a pajęcze mechaniczne dysze zasysane są do jej wymion. Gigantyczna konstrukcja przypominająca imadło zawiesza Lumę w powietrzu, dzięki czemu jej kopyta można przyciąć z chirurgiczną precyzją. Uczestniczymy w porodzie, po którym Luma łączy się ze swoim nowonarodzonym cielęciem zaledwie na kilka minut, a następnie każde z nich idzie osobno labiryntem wąskich przejść, od których nie ma ucieczki. W tym zmechanizowanym świecie życie Lumy sprowadzone zostaje do funkcji przedmiotu potrzebnego człowiekowi, który czeka nieuchronna śmierć. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych. Więcej: filmweb.pl/film/Krowa-2021-875584/descs.

Film w reżyserii Andrei Arnolda, Wielka Brytania, 2021, czas trwania: 94 minut.

Wydarzenie na Facebooku: facebook.com/events/860242211728670

Wstęp wolny na podstawie wejściówek pobranych przez stronę kina lub odebranych w kasie Kina Rialto rialto.katowice.pl.

Organizatorzy: prof. dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski), dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot).

Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Deklaracje podatkowe

Przekaż 1,5%

Wesprzyj nasze działania przekazując 1,5% swojego podatku. Pobierz bezpłatny, bezpieczny program do rocznego rozliczenia podatkowego PIT.

Pomóż nam chronić przyrodę