Październikowy numer Dzikiego Życia już w sprzedaży
W środku m.in. artykuł „Na straży dzikiej przyrody” Grzegorza Bożka i Radosława Szymczuka – autorzy piszą „Dwadzieścia lat temu w gronie osób zafascynowanych filozofią Arne Naessa, buddyjskim ślubowaniem wyzwolenia wszystkich istot i zainspirowanych tekstem Sigmunda Kvaløya „Ekofilozofia i ekopolityka” na stałe zagościła nazwa Pracowni na rzecz Wszystkich Istot”. Artykuł prezentuje historyczne ujęcie istnienia stowarzyszenia, obchodzącego w październiku br. 20 jubileusz. Podkreślają, że „U podstaw Pracowni leżała przede wszystkim troska o zagrożony świat dzikiej przyrody” oraz „Sednem pracy stowarzyszenia od samego początku były i pozostały do dzisiaj kampanie dla ochrony cennych miejsc przyrodniczych”. Szczegółowo omówione są działania dla Doliny Wapienicy, Puszczy Białowieskiej, dużych drapieżników, Turnickiego Parku Narodowego, Góry Św. Anny i Tatr. W całości dostępny jest również artykuł „Z piłą motorową rezerwatom na pomoc” Adama Bohdana i Marty Popławskiej o działaniach puszczańskich nadleśnictw, które utrzymują, że przyroda w rezerwacie Szafera nie utrzyma się bez ich pomocy, dlatego „leśnicy chcą „pomóc” rezerwatom, wycinając w nich drzewa” oraz artykuł „Park narodowy – szansą dla Mazur!” Krzysztofa A. Worobca będący relacją z konferencji „Mazurski Park Narodowy – szansą dla Mazur” z czerwca br., na której przedstawiono doświadczenia z istniejących parków narodowych, plusy i minusy, ograniczenia i korzyści wynikające z utworzenia i istnienia parku narodowego.
W numerze na uwagę zasługuje cykl pięciu wywiadów z ludźmi tworzącymi kiedyś i obecnie Pracownię na rzecz Wszystkich Istot – założycielem Pracowni Januszem Korbelem, Markiem Styczyńskim, Jackiem Zacharą, Dariuszem Matusiakiem oraz obecnym prezesem Radosławem Ślusarczykiem.
Najnowszy numer jest dostępny w sieci e-Kiosk i eGazety od 5 października, zaś w salonikach Ruchu oraz Empiku od 13 października. Zachęcamy do lektury!
W październikowym DŻ ponadto:
- „Aby zachować dzicz” Zarządu Pracowni na rzecz Wszystkich Istot
- „Broniąc przyrody – bronimy siebie” wywiad z Januszem Korbelem
- „Ochrona przyrody to sfera kultury” wywiad z Markiem Styczyńskim
- „Rozglądam się wokół swojego domu” wywiad z Jackiem Zacharą
- „Wiedziałem, że muszę coś zrobić na rzecz Matki Ziemi” wywiad z Dariuszem Matusiakiem
- „Dzika przyroda potrzebuje obrońców” wywiad z Radosławem Ślusarczykiem, prezesem Pracowni
- „Białowieża: Stop wycince!” Adama Bohdana i Radosława Szymczuka
- „Mierzeja Wiślana” Ryszarda Kulika
- felieton „Jam session” Juraja Lukáča
- felieton „Kim jest ekolog?” Ryszarda Kulika
- felieton „Trudna sztuka pisania rzetelnie” Janusza Korbela
- Wieści z kraju
- Wieści ze świata
Miesięcznik Dzikie Życie to jedyne pismo ekologiczne w Polsce, które odważnie, dociekliwie i bezkompromisowo prezentuje problem ochrony przyrody. Na łamach miesięcznika publikują wybitni naukowcy, przyrodnicy i autorytety świata kultury; przedstawiane są zagadnienia ekologiczne i istotne teksty dotyczące światopoglądu ekologicznego.
Miesięcznik można kupić w salonach Empik, Ruch oraz zamówić w naszym sklepie (pojedyncze egzemplarze i prenumerata). W wersji elektronicznej w serwisach: eGazety.pl, e-Kiosk.pl.