DODANE: 3-9-2010
3 teksty z numeru wrześniowego są już dziś dostępne na naszej stronie: • artykuł „Ekologia głęboka po 38 latach” Alberta Rubachy, w którym prezentuje genezę, rozwój, współczesność ekologii głębokiej, główne postacie, krytyków oraz snuje rozważania na temat jej przyszłości – „Żadna z religii, filozofii czy ideologii nie kładzie takiego nacisku na poznawanie przyrody i bycie z nią tu i teraz, jak właśnie filozofia ekologii głębokiej” – pisze. • artykuł Krzysztofa Okrasińskiego „Konsultacje społeczne w oczach NIK” o wynikach kontroli zapewnienia społecznego udziału w postępowaniach dotyczących środowiska, które pokazują praktykę informowania społeczeństwa w sprawach ochrony środowiska. „Nieprawidłowości i uchybienia stwierdzono w 42 spośród 51 kontrolowanych organów, tj. w 82% instytucji.” – podkreśla Okrasiński. • felieton „Dlaczego antropocentryzm jest kompromitujący?” Ryszarda Kulika, w którym pisze – „żyjemy w świecie, w którym niezależnie od kręgu kulturowego, opcji politycznej czy ekonomicznej, dominuje jedna i niepodważalna ideologia antropocentryczna. Jej powszechność i akceptowalność mogą sugerować, że mamy do czynienia niemal z prawdą objawioną”.
W numerze ponadto artykuły na temat psychologii środowiskowej, zmianach przepisów dotyczących wycinek drzew przydrożnych oraz blok tekstów na temat ekologii głębokiej.
Przy okazji wydania numeru wrześniowego redakcja miesięcznika Dzikie Życie zachęca swoich czytelników do zbierania podpisów pod Inicjatywą Ustawodawczą w sprawie zmiany zapisów w ustawie o ochronie przyrody. Każda osoba prenumerująca miesięcznik otrzyma druk petycji wraz z wyjaśnieniem.
Najnowszy numer jest dostępny w sieci e-Kiosk i eGazety od 3 września oraz w salonikach Ruchu oraz Empiku od 6 września. Zachęcamy do lektury!
Numery archiwalne Dzikiego Życia
We wrześniowym numerze DŻ ponadto:
Miesięcznik można kupić w salonach Empik, Ruch, oraz zamówić w naszym sklepie (pojedyncze egzemplarze i prenumerata). W wersji elektronicznej w serwisach: eGazety.pl, e-Kiosk.pl.