DZIKIE ŻYCIE 10.04.2012

„Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” – film Wernera Herzoga i Dmitrija Wasiukowa

szczesliwi-ludzie-plakat_1.jpg

Do polskich kin wchodzi film „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” – autorstwa Wernera Herzoga i Dmitrija Wasiukowa o ludziach żyjących w syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji. Patronat medialny nad filmem objął miesięcznik Dzikie Życie.

Film wchodzi do kin studyjnych 13 kwietnia.

10 kwietnia o godz. 20.00 pokaz przedpremierowy w Kinie Wisła w Warszawie (P. Wilsona 2)

„W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bachta nad rzeką Jenisej” – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”, rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata. Z pięknych kadrów filmu wyłania się obraz faktycznie szczęśliwych i spełnionych ludzi. Widać w nich także wielką miłość Dmitrija Wasiukowa, drugiego reżysera, do tajgi i jej mieszkańców. Malowniczym obrazom towarzyszy przepiękna, kontemplacyjna muzyka. „Oni żyją z ziemi, są samowystarczalni i prawdziwie wolni. Nie ma podatków, nie ma rządu, nie ma prawa, nie ma biurokracji, nie ma telefonów, nie ma radia, mają za to własne wartości i normy postępowania. Jeśli cywilizacja ludzka zostałaby zniszczona, oni przetrwaliby dzięki wiedzy swoich przodków” – twierdzi Herzog.

Syberia rozciąga się od Uralu po Pacyfik. Na tym ogromnym obszarze żyje 38 mln osób. Większa część z nich zajmuje tereny zamożnego południa. W Bachta, głęboko w dziczy – do której można się dostać tylko śmigłowcem, bądź łodzią – nie ma telefonów, bieżącej wody ani pomocy medycznej. Codzienne rytuały miejscowej ludność niewiele zmieniły się w ciągu ostatnich wieków, która zachowała swoje życie według własnych wartości i tradycji kulturowych. Jeśli cywilizacja ludzka zostałaby zniszczona, oni przetrwaliby dzięki wiedzy swoich przodków.

Legendarne niemieckie Studio Babelsberg, które produkowało filmy Fritza Langa, Friedricha Wilhelma Murnaua czy Alfreda Hitchcocka tym razem zaprosiło do współpracy Dmitrija Wasiukowa i Wernera Herzoga. Owocem ich wspólnych działań stał się piękny film „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”.

Film był wyróżniany na międzynarodowych festiwalach filmowych: MFF Tokio – Earth Grand Prix, Festiwal Filmowy w Telluride, CPH: DOX MFF Dokumentalnych w Kopenhadze

W majowym numerze miesięcznika Dzikie Życie będzie można znaleźć wywiad z Dmitrijem Wasiukowem.

Dystrybucja filmu w Polsce: Aurora Films, aurorafilms.pl

Patronat medialnym nad filmem objął miesięcznik Dzikie Życie.


Plakat filmu „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”
Plakat filmu „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”