DZIKIE ŻYCIE

Pierwszy sukces w ochronie przyrody Nosala

Marta Kaźmierczak

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu 18 stycznia uchyliło postanowienie Burmistrza Zakopanego, którym Burmistrz nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej dla budowy stacji narciarskiej Nosal.

Budowa ośrodka narciarskiego na Nosalu to kuriozalny i szkodliwy pomysł, który forsowany był przez dyrekcję Tatrzańskiego Parku Narodowego (o sprawie pisaliśmy w artykule „Tatrzański czy Narciarski Park Narodowy?” w nr. 11/2023). Zgodnie z opinią ekspertów i naukowców inwestycja zagraża kilku chronionym gatunkom, m.in. niedźwiedziowi, sokołowi wędrownemu i orłowi przedniemu. Inwestycja wiązałaby się także z wycinką 1,21 ha lasu na obszarze TPN. Przedsięwzięciu sprzyjał również Burmistrz Zakopanego. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot interweniowała w tej sprawie.

Nosal. Fot. Anna Maria Ociepa
Nosal. Fot. Anna Maria Ociepa

Zgodnie z przepisami do decyzji, od której służy odwołanie, może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego, albo dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami, ze względu na inny interes społeczny, a także wyjątkowo ważny interes strony. Nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności powoduje, że inwestor nie musi czekać na rozpatrzenie odwołania od decyzji środowiskowej i może kontynuować proces inwestycyjny, np. składając wniosek o pozwolenie na budowę. Taki krok może umożliwić inwestorowi rozpoczęcie prac budowlanych przed skontrolowaniem legalności decyzji środowiskowej.

Po wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach pełnomocnik TPN złożył wniosek o nadanie tego rygoru, wskazując, że za szybką realizacją inwestycji przemawia zarówno interes społeczny, jak i wyjątkowo ważny interes strony (czyli TPN-u). Burmistrz Zakopanego postanowieniem z 27 października 2023 r. nadał rygor natychmiastowej wykonalności uzasadniając to kwestiami związanymi ze statusem Zakopanego jako „zimowej stolicy” Polski, poprawą warunków przeprowadzania treningów narciarstwa alpejskiego, stratami finansowymi oraz koniecznością przeprowadzenia niezbędnej wycinki drzew na początku 2024 r.

Nie trzeba nikogo z czytelników „Dzikiego Życia” przekonywać o absurdalności takiej argumentacji. To, że inwestycja ma w zamierzeniu pełnić jakieś funkcje dla części polskiego społeczeństwa czy też dla części społeczności lokalnej, nie świadczy jeszcze o spełnieniu przesłanek nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Najbardziej skandaliczne jednak było całkowite pominięcie kwestii ochrony dziedzictwa przyrodniczego o szczególnym znaczeniu, jakim cechuje się Tatrzański Park Narodowy, jedyny w Polsce park narodowy chroniący wysokogórską przyrodę.

Po zażaleniu Pracowni, SKO uchyliło postanowienie w sprawie nadania rygoru, gdyż nie wykazano zaistnienia którejkolwiek z przesłanek pozwalających na odstąpienie od obowiązującej zasady niewykonywania decyzji nieostatecznych. Inaczej mówiąc, Burmistrz Zakopanego nie wywiązał się ze swojego podstawowego obowiązku – nie przeanalizował rzetelnie sprawy a mimo to „klepnął” wniosek pełnomocnika TPN.

Budowa stacji narciarskiej nie jest inwestycją, bez której nie można się obejść. Zwłoka w wykonaniu tej inwestycji w żaden sposób nie zagraża jakimkolwiek dobrom chronionym (jest dokładnie na odwrót), nie może być zatem mowy o stanie nagłej konieczności.

Dlatego orzeczenie SKO w tej sprawie cieszy. Organ nie tylko uchylił postanowienie Burmistrza, ale także odmówił nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej. Zwrócił również uwagę, że to ochrona środowiska leży w interesie społecznym.

Obecnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu prowadzi postępowanie odwoławcze od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (odwołanie złożyła m.in. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot). O dalszym przebiegu sprawy będziemy informować na bieżąco.

Marta Kaźmierczak

Marta Kaźmierczak – specjalistka ds. ochrony przyrody, społeczniczka. Gorzkie doświadczenia urzędnicze (RDOŚ) wykorzystuje w pracy aktywistycznej.