DZIKIE ŻYCIE 28.11.2019

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę „Opowieści z głębi miasta” Shauna Tana

shaun-tan-opowiesci

Ukazała się książka Shauna Tana „Opowieści z głębi miasta”, prezentująca zaskakujące historie, w których świat ludzi w zaskakujący sposób spotyka się ze światem zwierząt. Patronat nad książką objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Orzeł polujący w hali odlotów, niedźwiedzie na sali rozpraw sądowych, inwazja motyli w centrum biznesowym wielkiej metropolii, członkowie zarządu międzynarodowej korporacji zamienieni w żaby, lisy wędrujące nocą po naszych domach i wiele innych zwierząt umieszczonych przez autora w miejscach zarezerwowanych dla ludzi. Co jest przyczyną tych anomalii?

Najnowsza książka Shauna Tana, autora m.in. „Przybysza”, „Zguby” czy „Opowieści z najdalszych przedmieść” to dwadzieścia pięć opowiadań, które skłaniają do przemyśleń nad relacją człowieka z innymi stworzeniami, które odsunięte na margines ludzkiego życia domagają się naszej uwagi.

Książkę uzupełniają intrygujące ilustracje wykonane przez autora w tradycyjnej technice malarskiej.

Książkę można nabyć w wydawnictwie kultura gniewu

Shaun Tan (ur. 1974 r.) to australijski ilustrator książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Twórca m.in. albumów „The Lost Thing”, „The Red Tree”, „The Arrival” (polskie wydanie: „Przybysz”). Dwukrotny laureat Nagrody World Fantasy dla najlepszego ilustratora, między innymi za „Przybysza”, uznanego przez „The New York Times” za najlepszą ilustrowaną książkę 2007 r., laureat nagrody im. Astrid Lindgren. Film „The Lost Thing” Shauna Tana tworzony wspólnie z Andrew Ruhemannem otrzymał Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Na zachętę do lektury krótki fragment z pierwszego opowiadania: „Nikt już nawet nie pamięta, że całe to miasto wybudowano na mokradłach. Te krokodyle żyją w tym samym miejscu już milion lat i założę się, że będą tu jeszcze długo po tym, jak wszystkie te samochody zakopią się bezpowrotnie w błocie, a my, bezwłose małpy, zakończymy naszą ostatnią naradę, ogłosimy bankructwo i ruszymy dalej, jak to mamy w zwyczaju. W chłodnych mózgach krokodyli to miasto jest zaledwie poczekalnią: największą z poczekalni, ciągnącą się przez epokę, z którą nie mają nic wspólnego, w której nikogo nie znają i której nie są winne ani trochę uwagi”.

Zobacz jak Shaun Tan dostaje Oskara!

Wybrane plansze z książki Shauna Tana
Wybrane plansze z książki Shauna Tana