DZIKIE ŻYCIE 31.03.2021

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Katarzyny Simonienko „Lasoterapia”

lasoterapia-simonienko

Ukazała się książka Katarzyny Simonienko „Lasoterapia” przybliżająca wpływ lasu na zdrowie i dobrostan człowieka. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Co nam daje las? Spokój, wytchnienie, poprawę zdrowia psychicznego – ale nie tylko. Wędrówki po lesie podnoszą naszą odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja. A poza tym są powszechnie dostępne i darmowe!

Lasoterapia przybliża, opierając się na wynikach badań naukowych, wpływ natury na zdrowie i dobrostan człowieka. Z książki dowiesz się:

  • Na czym polega terapia lasem?
  • Czym są leśne kąpiele i jak się do nich przygotować?
  • Jak zaplanować wędrówkę by odnieść jak najwięcej korzyści?
  • Jak korzystać z lasu, kiedy mieszkamy w betonowej dżungli?

Książka pomoże w zaplanowaniu własnej lasoterapii w sposób praktyczny, z uwzględnieniem pór roku, pogody, wieku, stanu zdrowia.

Terapia lasem (jap. shinrin-ryoho) łączy shinrin-yoku ze zdobyczami współczesnych technik psychoterapeutycznych i metod relaksacyjnych. To interwencja terapeutyczna dla osób borykających się z problemami natury fizycznej lub psychicznej. Nie ma ujednoliconego algorytmu, ponieważ różne jej szkoły i przewodnicy opracowują własne sekwencje, które mogą się między sobą nieco różnić. Do klasycznego spaceru shinrin-yoku dołączane są ćwiczenia oddechowe, a także elementy treningu Jacobsona, terapii poznawczo-behawioralnej, techniki wyobrażeniowe angażujące nasze wewnętrzne zasoby, refleksje czy chęć przyjrzenia się swoim relacjom z naturą i innymi ludźmi. Istnieją dobrze udokumentowane badania medyczne potwierdzające skuteczność proponowanych technik np. w połączeniu z terapią poznawczo-behawioralną.

Shinrin-yoku – z japońskiego „kąpiel leśna” (ang. forest bathing, kor. sanlimyok, chin. senlin yu) jest tłumaczona jako czerpanie z leśnej atmosfery lub zanurzanie się w lesie przy pomocy wszystkich zmysłów. Jako technika terapeutyczna wywodzi się z Japonii, gdzie po raz pierwszy została zbadana naukowo i włączona do praktyk medycznych. Polega ona na niespiesznym spacerze lub przebywaniu w środowisku leśnym i koncentracji na doznawaniu „tu i teraz”.

Do lektury książki z jej okładki namawia dziennikarz Adam Wajrak. W środku książki znajduje się wiele różnego rodzaju leśnych fotografii.

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Dragon

Katarzyna Simonienko – doktor nauk medycznych, psychiatra, certyfikowana przewodniczka nauk leśnych, związana z Puszczą Białowieską. Propaguje wiedzę medyczną z zakresu terapii lasem w kraju i za granicą. Swoim pacjentom przepisuje las na receptę.