DZIKIE ŻYCIE 06.02.2023

Gil Peñalosa w 81 spotkaniu Klubu Myśli Ekologicznej

gil-penalosa-kadr

7 lutego 2023 r. odbędzie się 81 spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, którego gościem będzie Gil Peñalosa, światowy autorytet w dziedzinie tworzenia demokratycznych i przystępnych mieszkańcom przestrzeni miejskich. Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Temat spotkania: Jak stworzyć szczęśliwe miasto

Termin: 7 lutego (wtorek) 2023 r., godz. 18:30

Spotkanie odbędzie się on-line:

„Kiedy myślę o idealnym mieście, wszędzie powinna być przyroda. Idealne miasto to takie, w którym łączna powierzchnia koron drzew stanowi ponad 30 do 40 procent powierzchni w całym mieście, w każdej dzielnicy. Miasta powinny mieć naprawdę dobry system parkowy z siecią małych, średnich i dużych parków, w których możliwy jest aktywny i bierny wypoczynek… Potrzebujemy takich osiedlowych parków, bo tam rozwijamy poczucie przynależności do wspólnoty, spotykamy się z sąsiadami. Ludzie powinni również mieć możliwość zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb w odległości spaceru w każdej dzielnicy”

Gil Peñalosa przewodniczący World Urban Parks, jeden z dziesięciu „Najbardziej Wpływowych Kanadyjczyków o Hiszpańskich Korzeniach”, pasjonat miast dla wszystkich ludzi. Doradza decydentom i społecznościom na całym świecie, jak tworzyć tętniące życiem miasta i zdrowe społeczności dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci, zdolności i pochodzenia społecznego, ekonomicznego lub etnicznego. Skupia się na projektowaniu i wykorzystywaniu parków i ulic jako wspaniałych miejsc publicznych, a także na promowaniu zrównoważonej mobilności: spacerów, jazdy na rowerze, korzystania z transportu publicznego i nowych zastosowań samochodów. W 2022 r. kandydował na burmistrza Toronto. Otrzymał doktorat honoris causa na Wydziale Urbanistyki na znanym szwedzkim uniwersytecie SLU. Dwa lata temu znalazł się na liście 50 najbardziej wpływowych urbanistów Planetizen. Jest założycielem i przewodniczącym odnoszącej sukcesy kanadyjskiej organizacji non-profit 880 Cities, propagującej tworzenie miejsc przyjaznych zarówno dla ośmio- jak i osiemdziesięciolatków.

Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała oraz dr Ryszard Kulik.

Organizatorzy: prof. dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski), dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot).

Współpraca: Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski i Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach.

Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.