DZIKIE ŻYCIE 15.11.2023

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę „Puszcza Kampinoska. Opowieści o wydmach, mokradłach i sosnach. Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych”

Puszcza-Kampinoska-1200x800

Ukazała się książka „Puszcza Kampinoska. Opowieści o wydmach, mokradłach i sosnach. Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych” Szymona Jastrzębowskiego, Tomasza Związka i Jacka Marka pokazująca piękno Puszczy Kampinoskiej. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Książka Szymona Jastrzębowskiego i Tomasza Związka, pełna urzekających fotografii Jacka Marka to coś więcej niż przewodnik. To działająca na wyobraźnię opowieść o lesie, pełna szumu drzew z przeszłości. Autorzy oddają głos drzewom, wydmom, bagnom. Udajcie się więc do Puszczy Kampinoskiej, usiądźcie wygodnie pod okapem drzew i czytajcie, by potem móc z uwagą i czułością rozglądać się na boki podczas puszczańskich wędrówek. To dobry krok do zrozumienia puszczy i jej wszystkich mieszkańców.

Autorzy piszą: Wędrowanie po Puszczy Kampinoskiej to szczególna przyjemność. W tym wielkim jak na europejskie warunki kompleksie leśno-wydmowo-bagiennym można odpocząć, pobyć z własnymi myślami, wychodzić wiele rzeczy trapiących ludzką duszę. Czy jest jednak możliwe, by chodząc po tym rozległym terenie, zajrzeć w przeszłość? Zobaczyć, jak Puszcza Kampinoska wyglądała na początku XIX stulecia? A może jeszcze wcześniej? Czy można założyć terenowe buty i wejść w bagno, które istniało na terenie Prawisły, gdy w okolicach Górek, Nartu i Wilkowa tliły się mielerze, a lokalna ludność wycinała sosny na okolicznych wydmach? Można.

Jedna z rozkładówek książki o Puszczy Kampinoskiej
Jedna z rozkładówek książki o Puszczy Kampinoskiej

Puszcza Kampinoska to bez wątpienia najdzikszy z mazowieckich lasów. Choć jest dziś tylko mgnieniem swej pierwotnej potęgi, to dzięki objęciu ochroną i utworzeniu Kampinoskiego Parku Narodowego, nieprzemijającym pięknem puszczy mogą nadal cieszyć się nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale i całej Polski.

Zapraszamy do lasu! Zapraszamy na wędrówkę przez kampinoskie wydmy i bagna, przy szumie kampinoskich sosen. Usłyszycie tętno niezwykłej Puszczy.

Oddajemy w ręce Miłośniczek i Miłośników Puszczy Kampinoskiej tekst niecodzienny, będący czymś pomiędzy zapisem wędrówek, pozycją popularnonaukową a przewodnikiem. Coś, co wynika z autentycznej miłości do lasu i ludzi, którzy go poznają, tworzą oraz starają się zachować dla przyszłych pokoleń. Bardzo nam zależało, aby w tej książce oddać głos tym WSZYSTKIM lasom, które nadal dzielą los, jaki do niedawna był także udziałem Puszczy Kampinoskiej. Chcieliśmy także odmitologizować antropogeniczność naszych lasów. Chcieliśmy potraktować to nie jako tabu, fatum i grzech pierworodny wielu z naszych parków narodowych, ale jako punkt wyjścia do ich zrozumienia i akceptacji. Czy nam się to udało? Mamy nadzieję, że tak, ale nie wierzcie nam na słowo i najlepiej przekonajcie się o tym osobiście sięgając po tę książkę.

Szymon Jastrzębowski, Tomasz Związek i Jacek Marek

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Paśny Buriat

Szymon Jastrzębowski – doktor habilitowany nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne, profesor Instytutu Badawczego Leśnictwa. Leśnik, botanik, ekspert od biologii i ekologii nasion, wykładowca akademicki. Przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym i Parku Narodowym „Bory Tucholskie”, jeden z założycieli Kampinoskiego Kolektywu Przewodnickiego „ZaPuszczeni”. Pracuje w Instytucie Badawczym Leśnictwa, gdzie zajmuje się badaniem wpływu zmian klimatu na potencjał rozmnożeniowy roślin drzewiastych. Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym książki „Ziarna, pestki, orzechy, czyli te niesamowite nasiona” (2019).

Tomasz Związek – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, historyk środowiska. Kiedyś opracowywał mapy XVI-wiecznej Polski w serii Atlas Historyczny Polski. Mapy Szczegółowe XVI wieku, teraz zaś łazi po puszczańskich krajobrazach i stara się zrozumieć ich antropogeniczny charakter. Pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Autor książki „Krajobrazy szesnastowiecznej Polski. Las – ziemia – woda – ruda darniowa. Powiat kaliski i Wielkopolska w tle” (2022). Prywatnie mąż i tata czterech córek, mieszka między Puszczą Kampinoską a Puszczą Białą.

Jacek Marek – od ponad 20 lat zawodowo związany z geodezyjną obsługą inwestycji kolejowych, drogowych i kubaturowych. Miłośnik fotografii i noszenia „niepotrzebnego” sprzętu, bo a nuż się przyda. Założyciel profilów @PanMapa na Instagramie i Facebooku, gdzie w indywidualnym stylu i w odpowiedniej skali ukazuje na mapach nietuzinkowe miejsca. Wielbiciel przyrody i niespiesznego przemierzania szlaków, certyfikowany przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym, jeden z założycieli Kampinoskiego Kolektywu Przewodnickiego „ZaPuszczeni”.

Puszcza-Kampinoska-1200x800