DZIKIE ŻYCIE 20.12.2023

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Lecha Wilczka „Moje życie z Simoną Kossak”

Lech-Wilczek-Simona-Kossak-1200x800

Ukazała się książka Lecha Wilczka „Moje życie z Simoną Kossak” dokumentująca 35 lat życia i pracy Simony Kossak w leśniczówce Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej. Książka zawiera wyjątkowe fotografie Lecha Wilczka. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Publikacja dostępna w Wydawnictwie Marginesy

W starej leśniczówce w samym sercu Europy – z początku bez prądu i wody – ponad 35 lat mieszkała niezwykła para: Simona Kossak i Lech Wilczek. Oboje byli przyrodnikami – do szaleństwa rozkochanymi w dzikiej naturze.

Simona Kossak to prawnuczka Juliusza, wnuczka Wojciecha i córka Jerzego Kossaków. W rodzinie miała także Marię Pawlikowską-Jasnorzewską i Magdalenę Samozwaniec. Zamieniła jednak Kraków na bijące serce Europy – Puszczę Białowieską.

Czas dzieliła między naukę, film, radio i publikacje książkowe – w każdej z tych dziedzin osiągając sukcesy. Była znana z bezkompromisowych poglądów i przez całe życie walczyła nie o ochronę przyrody, ale o coś więcej – ludzki stosunek człowieka do zwierząt. Nie umiała patrzeć na świat w sposób chłodny i czysto empiryczny, co pozwoliło jej nie tylko zaprojektować unikatowe na skalę światową urządzenie ostrzegające dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów.

Lech-Wilczek-Simona-Kossak-okladka

Razem z Lechem stworzyła bardzo głębokie więzi z wieloma dużymi i małymi domownikami Dziedzinki: krukiem Koraskiem, lochą Żabką, lisicą Dusią, łosiami Pepsim i Kolą, borsukami Synkiem i Szczoteczką, rysicą Agatą, a także z bocianami, popielicą i mnóstwem innych zwierząt. Były też pawie, owce, sarny, łanie, wilki i niezwykle głośna oślica Hepunia.

„Spotkanie z Simoną Kossak” to piękna, szczera i wciągająca opowieść o fascynującym życiu na łonie przyrody. Wyjątkowe zdjęcia Lecha Wilczka dokumentują trzydzieści pięć lat wspólnego życia i wspólnych fascynacji. Dzięki tej książce każdy ma wstęp do tego magicznego świata.

W książce, prawie na samym jej końcu, przywołany jest fragment rozmowy z Simoną Kossak, opublikowanej w „Dzikim Życiu” w 1995 roku.

Z „Dzikiego Życia” polecamy ponadto:

Simona Kossak (1943-2007): biolożka, leśniczka, profesorka, popularyzatorka nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzinie Kossaków, była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Skończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od stycznia 2003 r. zajmowała stanowisko kierownika. Była pomysłodawczynią unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych. W wydawnictwie Marginesy ukazały się: „Saga Puszczy Białowieskiej” (2016), „O ziołach i zwierzętach” (2017) i „Serce i pazur” (2019).

Lech Wilczek (1930-2018) – artysta plastyk, fotografik, badacz natury. Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Wnikliwy obserwator, znawca i orędownik ochrony środowiska naturalnego. Jeden z nielicznych w kraju wykształconych artystycznie przyrodników. Wydał szereg albumów w kraju i za granicą. Przez ponad pięćdziesiąt lat mieszkał w Puszczy Białowieskiej.