DZIKIE ŻYCIE 03.04.2025

Miesięcznik Dzikie Życie poleca tomik poezji „Życie na brzegu” Leszka Naziemca

Zycie-na-brzegu-Leszek-Naziemiec-1200x800

Ukazał się tomik poezji współpracownika „Dzikiego Życia” Leszka Naziemca „Życie na brzegu”. Patronat medialny nad tomikiem objął nasz miesięcznik.

Chcę pisać o doświadczeniu przebywania w strefie przybrzeżnej – na lądzie i w wodzie. Przede wszystkim w sposób dosłowny. Może zdarzy się coś więcej, ale zawsze ma to wyrastać z zanurzenia i bycia tu gdzie jestem.
Nasi poeci i poetki, to głównie ludzie śródlądzia i to jest ich perspektywa. Jeśli jadą nad morze, to stają na molu, nabrzeżu lub przy ujściu rzeki i to na nich działa. Kojarzy im się z jakimś bardziej sielskim pejzażem, lub staje się metaforą życia wewnętrznego. Jest wiele talentu, ale mniej doświadczenia wody. Oczywiście są wyjątki.
Żeby poczuć poezję wody, można sięgnąć np. po utwory twórców żyjących na wyspach Pacyfiku. Niedługo, razem z filmowcem Tomaszem Woźniczką wyruszamy, by odwiedzić Florę Devatine, jedną z najbardziej znanych poetek Tahiti. U niej jest ta więź.
Oprócz wody, działa na mnie muzyka. Nie potrafię tworzyć muzyki ale poezja jest blisko muzyki. W niej także ważny jest rytm, harmonia, kontrapunkt.
W Polsce najważniejszym utworem o wodzie jest jednak dalej „suchego przestwór”. Może to zresztą najpiękniejszy wiersz? – mówi Leszek Naziemiec.

Tomik można pobrać tutaj:

- Format PDF

- Format EPUB

Okładka tomiku „Życie na brzegu”
Okładka tomiku „Życie na brzegu”

Polecamy rozmowę z Leszkiem Naziemcem „Warto zwrócić się w stronę rzeki” z numeru 10/2021.

Leszek Naziemiec od 2019 r. regularnie publikuje na łamach „Dzikiego Życia”. Jednym z jego pierwszych tekstów był „Kalendarz pływaka zimnych wód” (nr 6/2019).

Leszek Naziemiec – fizjoterapeuta i psycholog z ponad 25-letnią praktyką, specjalizujący się w zaburzeniach rozwoju psychoruchowego u niemowląt i małych dzieci. Nauczyciel akademicki, do tej pory związany głównie z katowicką AWF. Prowadzi warsztaty dla rodziców i fizjoterapeutów. Na jego podejście wielki wpływ wywarły wyprawy do Arktyki, na Antarktydę i do Ameryki Południowej – obserwacja ludzi zanurzonych głęboko w przyrodzie stała się doświadczeniem wzbogacającym i przebudowującym warsztat terapeutyczny. W swojej działalności propaguje życie blisko natury, odbudowę więzi człowieka z przyrodą i odnowę sportu w duchu prostoty. Autor książki „Dzikie pływanie” oraz „Dzikie dziecko. Jak wspierać rozwój psychoruchowy dziecka w zgodzie z naturą”. Prowadzi na ten temat audycję „Dzika woda” w radiu Klang oraz regularnie publikuje artykuły w „Dzikim Życiu”. Więcej na stronie autora: naziemiec.pl.