DZIKIE ŻYCIE 19.07.2018

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę „Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru” Michaela Finkela

ostatni pustelnik Finkel

Ukazała się książka „Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru” Michaela Finkela. Patronat medialny nad publikacją książki objął nasz miesięcznik.

Wydawca pisze o książce: „Jeśli czytaliście Wszystko za życie Krakauera lub zachwyciło was „Walden, czyli życie w lesie”, koniecznie poznajcie historię ostatniego prawdziwego pustelnika Ameryki.

Z niektórych domków ginęły zapasowe butle z gazem. Jedzenie, słodycze, latarki. Albo książki z nocnego stolika. W letnim obozie dla dzieci masowo znikały baterie. A wszystko to za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z postanowieniem, by zgubić się w lesie i nigdy więcej nie wrócić do cywilizacji. Jak Christopher Knight przeżył tyle lat? Kradł. Dlatego na wieść o jego aresztowaniu w 2013 roku w USA rozgorzała dyskusja. Przeciwnicy i zwolennicy Pustelnika z North Pond spierali się nie tylko o winę i wymiar kary, lecz też o to, czy zatrzymany mówi prawdę. Jak to możliwe, że przez 27 lat nikt nie natknął się na niego w lasach Maine, mimo systematycznego rabowania okolicznych domków letniskowych i obozu Pine Tree? Jak udało mu się przetrwać surowe i mroźne zimy, nie korzystając z niczyjej pomocy?

Michael Finkel przygląda się tej sprawie z bliska, próbując opisać i zrozumieć pragnienie życia w całkowitej izolacji. Choć być może właściwsze byłoby pytanie nie dlaczego ktoś opuszcza społeczeństwo, tylko dlaczego ktokolwiek chce w nim zostać?”.

Książkę w Polsce opublikowało Wydawnictwo Poznańskie wydawnictwopoznanskie.com

Michael Finkel pisał dla „National Geographic”, „GQ”, „Rolling Stone”, „Esquire”, „Vanity Fair”, „The Atlantic” oraz „The New York Times”. Mieszka w zachodniej części stanu Montana w USA.

Patronat medialny nad publikacją książki objął nasz miesięcznik.


Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot korzysta z dotacji instytucjonalnej w ramach programu Demokracja w Działaniu.