DZIKIE ŻYCIE 13.12.2018

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Agaty Półtorak „Bajki z dna Bałtyku”

bajki-z-dna-baltyku

Ukazała się książka Agaty Półtorak „Bajki z dna Bałtyku”. Autorka zabiera dzieci w podróż w głębiny Morza Bałtyckiego, pokazuje faunę Bałtyku. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Bogato ilustrowana książeczka dotycząca fauny Bałtyku skierowana do małych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bajeczki – jakkolwiek pełne antropomorfizacji i elementów zmyślonych – przemycają wiele faktów dotyczących historii, zagrożeń i ekologii Bałtyku. Bajki mogą wypełnić lukę w książkach dla dzieci związanych z Bałtykiem.

Autorka zabiera dzieci w podróż w głębiny Morza Bałtyckiego. Dowiedzą się, jak ono powstało, poznają wielu jego mieszkańców i podsłuchają o czym rozmawiają, gdy nikt nie widzi. Dowiedzą się też, że wiele zachowań ludzi wpływa na życie morza, o czym należy pamiętać, np. gdy wypoczywamy na nadmorskich plażach.

Opowieść przedstawiona jest w formie krótkich bajek, w które wplecione są informacje o zwierzętach zamieszkujących Bałtyk – o ich wyglądzie, biologii i zwyczajach, a również o tym, jak możemy sprawić, żeby ich życie w pobliżu ludzi było łatwiejsze i bezpieczne. Uzupełnieniem bajek jest umieszczony na końcu niewielki atlas, z pomocą którego jeszcze lepiej można poznać bohaterów.

listopadowym numerze Dzikiego Życia ukazał się wywiad z Agatą Półtorak „Gawęda o Bałtyku”, w którym mówi: „Świat Bałtyku jest niesamowity, pełen niezwykłych stworzeń, o przedziwnych nazwach, których raczej nie zobaczymy ponieważ są zbyt rzadkie, albo skryte, lub tak malutkie, że ciężko je wypatrzyć. I takie zwierzęta również znalazły się w książeczce”.

Jak pisze autorka: „Książka Bajki z dna Bałtyku jest efektem mojej przyrodniczej pasji pielęgnowanej od dzieciństwa, a także potrzeby zmyślania i opowiadania bajek. Miłość i szacunek do przyrody wyniosłam z rodzinnego domu, odkrywałam nazwy gatunków, oglądałam, podziwiałam i starałam się zrozumieć. Nie przeszło mi to z wiekiem, przyroda zachwyca mnie, zadziwia i skłania do ciągłego odkrywania jej tajemnic. Ogromną inspiracją jest dla mnie nurt ekologii głębokiej z teorią biocentryzmu, lubię patrzeć na świat z perspektywy, gdzie my – ludzie, nie jesteśmy najważniejsi, lecz tak samo ważni jak inne stworzenia”.

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Marpress.

Agata Półtorak – autorka i ilustratorka wielu książek dla dzieci, m.in. „Małej wiedźma i Jagodzia”, „Bee, mee i kukuryku”, „Baraszkujemy! 20 prostych zabaw z malutkim dzieckiem”. Prowadzi warsztaty literackie i twórcze dla dzieci i rodziców. Pasjonatka opowiadania baśni w konwencji teatru Kamishibai. Mieszka w Sopocie z mężem i córkami.


Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot korzysta z dotacji instytucjonalnej w ramach programu Demokracja w Działaniu.