DZIKIE ŻYCIE 01.04.2020

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Alana Weissa „Tak jak księżyc. Poetycki żywot Jerzego Harasymowicza”

weiss-harasymowicz-patronat

Ukazała się książka Alana Weissa „Tak jak księżyc. Poetycki żywot Jerzego Harasymowicza”, obszerna praca o życiu i literaturze nieco zapomnianego obecnie Poety. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Jerzy Harasymowicz stworzył język do opisu nieoczywistych górskich pejzaży. Przed nim pisano o wzniosłych Tatrach i turniach, on włóczył się bukowymi lasami, zarośniętymi kiczerami Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Nie zdobywanie gór, lecz medytacja dzikiej przyrody była dla niego istotna. W książce „Tak jak księżyc” starałem się jednak pokazać, że mimo wszystko nie była to poezja czysto pejzażowa, bo góry dla Harasymowicza to także odkrywanie przemilczanej, a w pewnych okresach zakazanej (co Poeta odczuł na własnej skórze), historii rusińskiej kultury, odkrywanie poprzez nią własnej tożsamości i nieustanne szukanie domu. Poza tym podejmował wiele innych tematów jak przedmieścia krakowskie, kultura szlachecka czy blokowiska. Jego język również się zmieniał. Miewał okresy baśniowe, groteskowe, surrealistyczno-wizyjne, barokowe, dobrze czuł się zarówno w formie poematu, lapidarnego haiku czy w wierszowanych utworach publicystycznych. Biografia ta jest więc próbą odkrycia przed Czytelnikami nieznanych twarzy Harasymowicza, nieznanej strony księżyca, próbą zweryfikowania mitów, jakie przez lata narosły wokół poetyckiego Świętego Jerzego i Smoków, z którymi się mierzył – mówi o swojej książce Alan Weiss.

Więcej o książce

Wydawcą książki jest Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Polecamy lekturę, to ponad 570 stron, wiele unikatowych fotografii, obszerne źródła, sporo wiedzy na temat czasów, w których żył Harasymowicz.

⇒Kup książkę

Książkę można kupić też w księgarni Tajne Komplety. Wystarczy wysłać wiadomość na: grzegorz.czekanski@gmail.com albo na facebookowy profil księgarni.

Alan Weiss opiekował się krowami w Norwegii i pociągami w Szwajcarii, żeby było na chleb i aktywizm. Od kilkunastu lat działa dla przyrody i zwierząt. W międzyczasie zrobił doktorat z literatury. Pisuje do Miesięcznika Dzikie Życie.

Redakcja Miesięcznika Dzikie Życie gratuluje koledze Alanowi wydania książki.