DZIKIE ŻYCIE 10.08.2021

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Carla Safiny „Dzikość. Jak kultury zwierzęce wychowują rodziny, tworzą piękno i osiągają pokój”

dzikosc-carl-safina

Ukazała się książka Carla Safiny „Dzikość. Jak kultury zwierzęce wychowują rodziny, tworzą piękno i osiągają pokój” o kulturze wśród zwierząt – kaszalotów, ar szkarłatnych i szympansów. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Carl Safina przybliża trzy kultury inne niż ludzkie – jak funkcjonują, dlaczego akurat tak i jak się w nich żyje – „Wyprawa do świata kaszalotów, ar szkarłatnych i szympansów pokazuje trzy kultury inne niż ludzkie – jak funkcjonują, dlaczego akurat tak i jak się w nich żyje. Dzikość okazuje się bliższa niż sądziliśmy”.

Książka przedstawia trzy kultury żyjących na Ziemi istot innych niż ludzie. Jeśli jesteś kaszalotem, szkarłatną arą lub szympansem, również doświadczasz swojego życia ze zrozumieniem, że jesteś osobą w określonej społeczności. Nie definiują Cię wyłącznie twoje geny; twoja kultura jest drugą formą dziedzictwa. Otrzymujesz je od tysięcy osób, z puli wiedzy przechodzącej przez pokolenia. Możesz wychowywać młodych, rozumieć, czym jest piękno lub walczyć o pokój. Twoja kultura również się zmienia i ewoluuje. Zmieniający się świat wymaga dostosowywania się do zmieniających się sytuacji, więc zdolność uczenia się, zwłaszcza uczenia się społecznego, pozwala adoptować zachowanie znacznie szybciej niż pozwoliłby na to same geny. 

„Dzikość” oferuje niezwykły wgląd w kultury zwierząt innych niż ludzie poprzez spojrzenie na życie jednostek w różnych współczesnych społeczeństwach zwierzęcych. Pokazując, jak inni się uczą i są uczeni, Safina pozwala lepiej zrozumieć rzeczy dziejące się poza ludzkością. Dzięki reporterskiemu wglądowi w głębie dzikiego życia, książka oferuje wyjątkowe spojrzenie za zasłonę życia na Ziemi i pomaga w udzieleniu odpowiedzi na najbardziej palące pytanie: czy rzeczywiście jesteśmy tutaj sami?

Książkę można nabyć u wydawcy Krytyki Politycznej

Carl Safina – jeden z najbardziej docenianych autorów zajmujących się środowiskiem naturalnym. Był wyróżniany stypendiami MacArthura, Pew i Guggenheima. Zdobył również nagrodę Lannan Literary Award oraz medale im. Johna Borroughsa, Jamesa Bearda i George’a Raaba. Zrobił doktorat z ekologii na Uniwersytecie Rutgersa. Prowadzi wykłady dotyczące natury i ludzkości na Stony Brook University, gdzie współprzewodzi komitetowi Alan Alda Center for Communicating Science. Założyciel i prezes organizacji non-profit Safina Center. Prowadził dziesięcioodcinkowy program na kanale PBS Saving the Ocean with Carl Safina. Jego teksty ukazują się w „New York Times”, „National Geographic”, „Audubon” oraz w innych periodykach, jak również na stronach: National Geographic News, Huffington Post i CNN.com. „Dzikość. Jak kultury zwierzęce wychowują rodziny, tworzą piękno i osiągają pokój” to siódma książka Carla. Mieszka na Long Island, w stanie Nowy Jork.