DZIKIE ŻYCIE 26.04.2022

Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Agaty Preuss i Doroty Zaniewskiej „Lasoterapia z dziećmi”

lasoterapia-preuss-zaniewska-2022

Ukazała się książka Agaty Preuss i Doroty Zaniewskiej „Lasoterapia z dziećmi” przybliżająca wpływ lasu na zdrowie i dobrostan dzieci. Patronat medialny nad wydaniem książki objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Poradnik dla rodziców, nauczycieli i pedagogów, którzy w pracy z dziećmi chcą korzystać z możliwości, jakie daje las.

Z książki dowiesz się:

  • jaki wpływ na rozwój dziecka ma więź z naturą i dlaczego jej deficyt jest groźny
  • jak włączać las do życia dziecka w każdym wieku – od niemowlaka aż do nastolatka
  • czym są leśne przedszkola i leśne place zabaw
  • jak zaplanować leśne aktywności z dziećmi, by były zarówno interesujące jak i bezpieczne. 

Poradnik zawiera inspiracje do wycieczek indywidualnych i zajęć grupowych, ćwiczenia, które można wykorzystać podczas pracy z dziećmi w lesie, oraz podpowiedzi, jak przygotować się do leśnych wypraw, by były bezpieczne i komfortowe dla wszystkich uczestników.

W czerwcowym wydaniu „Dzikiego Życia” znajdzie się rozmowa z autorkami książki.

Książkę poleca Katarzyna Simonienko, autorka książki „Lasoterapia”: „Mocne więzi z przyrodą to inwestycja w zdrowie, odporność i kreatywność naszych dzieci oraz przyszłość całej ludzkości. Ekspertki w dziedzinie edukacji leśnej pokazują, jak pielęgnować te więzi od narodzin w sposób naturalny, z wielką frajdą, a nawet przez realizację programu nauczania. Szczerze polecam tę książkę!”.

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Dragon

Agata Preuss – pedagożka, trenerka edukacji outdoorowej, edukatorka przyrodniczoleśna, autorka programów edukacyjnych oraz artykułów popularyzujących ideę przedszkoli leśnych. Współtworzy Polski Instytut Przedszkoli Leśnych.

Dorota Zaniewska – antopolożka kultury, pedagożka, działaczka społeczna, popularyzatorka idei przedszkoli leśnych, autorka artykułów i programów szkoleń. Współtworzy Polski Instytut Przedszkoli Leśnych.

Terapia lasem (jap. shinrin-ryoho) łączy shinrin-yoku ze zdobyczami współczesnych technik psychoterapeutycznych i metod relaksacyjnych. To interwencja terapeutyczna dla osób borykających się z problemami natury fizycznej lub psychicznej. Nie ma ujednoliconego algorytmu, ponieważ różne jej szkoły i przewodnicy opracowują własne sekwencje, które mogą się między sobą nieco różnić. Do klasycznego spaceru shinrin-yoku dołączane są ćwiczenia oddechowe, a także elementy treningu Jacobsona, terapii poznawczo-behawioralnej, techniki wyobrażeniowe angażujące nasze wewnętrzne zasoby, refleksje czy chęć przyjrzenia się swoim relacjom z naturą i innymi ludźmi. Istnieją dobrze udokumentowane badania medyczne potwierdzające skuteczność proponowanych technik np. w połączeniu z terapią poznawczo-behawioralną.