DZIKIE ŻYCIE 03.02.2021

Miesięcznik Dzikie Życie poleca antologię komiksową „Ostatnie drzewo”

ostatnie-drzewo-kadr

Ukazała się antologia komiksowa „Ostatnie drzewo”, której zysk ze sprzedaży wspiera Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, wydawcę naszego czasopisma. Patronat medialny nad wydaniem antologii objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Pomysłodawcą i redaktorem projektu jest Paweł Kicman, który namówił wiele osób ze środowiska komiksowego, aby artystycznie wsparły projekt antologii komiksowej, z której cały dochód zostanie przeznaczony na cele związane z ochroną środowiska. Co bardzo nas cieszy wybrano Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Jak zamówić „Ostatnie drzewo”? Kliknij

Na ponad 200 stronach komiksów i w bogatej galerii ilustracji znajdują się prace takich twórców i twórczyń, jak: Krzysztof „Prosiak” Owedyk, Berenika Kołomycka, Joanna Karpowicz, Kasia Niemczyk, Tomasz Kontny, Marta Falkowska, Anna Krztoń, Anna Helena Szymborska, Edyta Bystroń, Spell, Henryk i inni.


Fragment komiksu autorstwa Rocha Urbaniaka
Fragment komiksu autorstwa Rocha Urbaniaka

„Ostatnie drzewo” bierze na tapetę lęki i nadzieje związane z klimatem, ale przefiltrowane przez wrażliwość autorek i autorów. To 23 historie obyczajowe i komedie; dramaty i fantastyka; pastisz i poezja. Rysowane w nieszablonowy sposób opowiadające o zagrożeniach, lękach, ale też nadziejach współczesnego świata. Kwestie przyrody, zmian klimatu, relacji międzygatunkowych przedstawione są różnymi stylami, z różnych perspektyw, nierzadko w zaskakujący sposób.

O komiksie „Ostatnie drzewo” można też poczytać na naszych łamach. W wydaniu 12-1/2020-2021 „Dzikiego Życia” znalazły się dwie rozmowy: z pomysłodawcą projektu Pawłem Kicmanem „Czy koniec ma zapach tulipanów?” oraz z Tomaszem Grządzielą „Komiks to medium niedoceniane”.

Paweł Kicman – scenarzysta komiksowy, publicysta. Napisał takie komiksy jak: „Cholerna planeta”, „Eustachy. Czas na terapię, śmieciu” czy „Pogańskie żądze”. Jego krótkie formy były publikowane w różnych antologiach i pismach (m.in. „Warchlaki”, „Darmozin”, „Terra Nostra Deus”, „Zeszyty Komiksowe”). Współpracował m.in. z portalami NaEkranie, Filmawka, Soundrive czy Panteon.pl, obecnie pisze dla Zagrano.pl i portalu Filmawka. Członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Pomóż nam chronić przyrodę

Deklaracje podatkowe

Przekaż 1,5%

Wesprzyj nasze działania przekazując 1,5% swojego podatku. Pobierz bezpłatny, bezpieczny program do rocznego rozliczenia podatkowego PIT.

Mówi ekspert

Miarą kultury narodu stwarzającego u siebie i dla siebie parki narodowe, jest umiejętność zachowania słusznej miary w ich urządzeniu i udostępnianiu.

prof. Władysław Szafer

polski botanik, wieloletni dyrektor Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórca polskich parków narodowych