Marek Oziewicz w 74 spotkaniu Klubu Myśli Ekologicznej w Katowicach
19 kwietnia 2022 r. odbędzie się 74 spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, którego gościem będzie prof. Marek Oziewicz, literaturoznawca z Uniwersytetu Minnesoty. Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.
Temat spotkania: „Wokół planetarianizmu, wizji realnego lepszego jutra dla całej Ziemi”
Termin: 19 kwietnia (wtorek), godz. 17:30
Spotkanie odbędzie on-line:
Jestem głęboko przekonany, że zmagania o wizję przyszłości dla nas i dla Ziemi nie są problemem technologicznym, politycznym ani ekonomicznym, przynajmniej nie w pierwszej kolejności. Przede wszystkim jest to kwestia wyobraźni. Musimy umieć wyobrazić sobie przyszłość opartą na nadziei. Na przykład takiej, że ludzie (jeśli nie wszyscy, to przynajmniej duże grupy) zdołają się zjednoczyć wokół wspólnych planetarnych celów i osiągnąć coś razem. Planetarianizm, czyli wizja realnego lepszego jutra dla całej Ziemi – dla całej biosfery, a nie tylko dla ludzkości – może zostać wyartykułowany przede wszystkim w opowieściach. Stworzenie takiej wizji jest głównym wyzwaniem dla dzisiejszej kultury.
Marek Oziewicz jest profesorem edukacji na Uniwersytecie Stanu Minnesota i profesorem katedry literatury dziecięcej i młodzieżowej imienia Sidneya i Marguerite Henry na Wydziale Edukacji i Rozwoju Człowieka Uniwersytetu Stanu Minnesoty. Jego obecne badania koncentrują się na antropocenie jako wyzwaniu dla ludzkich systemów narracyjnych oraz na reprezentacji zmian klimatycznych w literaturze i mediach. Jest założycielem i redaktorem naczelnym portalu Climate Lit oraz dyrektorem Centrum Edukacji Klimatycznej na Uniwersytecie Stanu Minnesoty. Jego najnowsze publikacje obejmują specjalny numer czasopisma „The Lion and the Unicorn” na temat literatury dziecięcej i zmian klimatycznych (współredagowany z Lara Saguisag), zbiór „Fantasy and Myth in the Anthropocene: Imagining Futures and Dreaming Hope in Literature and Media” (współredagowany z Brianem Attaberym i Terezę Dedinovą), oraz tekst popularnonaukowy „The Power of Children’s Stories to Mobilize Climate Action” w „YES! Magazine”.
Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała oraz dr Ryszard Kulik.
Organizatorzy: prof. dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski), dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot).
Patronat nad spotkaniem objął Miesięcznik Dzikie Życie.