Sezon 2019 za nami
Czwarty sezon aktywności Dzikie Życie RunTeam za nami. W 2019 roku braliśmy udział w 90 zawodach, popularyzując idee ochrony wśród biegających. Inicjowaliśmy akcje podkreślające znaczenie ochrony środowiska oraz promowaliśmy nasz miesięcznik.
Cały sezon to nie tylko zawody, w których chętnie braliśmy udział, ale także aktywność popularyzująca ochronę środowiska w kręgach biegaczek i biegaczy.
W 2019 roku wystartowaliśmy w 90 zawodach zorganizowanych w 6 państwach (Polska, Niemcy, Hiszpania, Szwecja, Grecja, Luksemburg).
Nasz wynik wypracowały 33 osoby, 8 kobiet i 25 mężczyzn.
Startowaliśmy w 43 biegach trailowych, 8 biegach ultra, 31 zawodach ulicznych. Razem w zawodach przebiegliśmy prawie 2900 kilometrów!
Jako ciekawostkę warto dodać, że przez 4 sezony, od początku istnienia teamu, wystartowaliśmy w 305 zawodach, pokonując w nich ponad 10600 km. Gdyby przyjąć, że na 1 kilometr w zawodach biegnący muszą pokonać 4 kilometry na treningu, należy stwierdzić, że nasz team okrążył kulę ziemską, i teraz wykonujemy już drugie okrążenie.
Nasi zawodnicy i zawodniczki w 2019 roku 18 razy stawali na podium w klasyfikacji głównej i kategoriach wiekowych. Na podium stanęli: Krzysztof Próchniewicz, Wiesław Kozioł, Sylwia Karaś, Jan Połowianiuk, Anna Połowianiuk, Marcin Foks, Jarosław Rybczyński, Anna Patejuk, Grzegorz Bożek, Jakub Heliński, Alan Weiss, Jacek Heliński.
Nasz najcenniejszy sukces to:
- Zwycięstwo sztafety Dzikie Życie RunTeam w Biegu na Wysokie organizowanym 16 sierpnia w ramach Ultramaratonu Magurskiego. Przy okazji tego biegu organizowaliśmy akcję informacyjną na temat ochrony drzew przy drodze Krempna – Żydowskie – Grab (ten temat szczegółowo opisał Alan Weiss na łamach Miesięcznika Dzikie Życie w wydaniu 11/2019).
Ponadto warto odnotować:
- Dobry wynik Karola Flejmera, który 1 czerwca w Night Marathon Luxembourg przebiegł w czasie 2:58:08, co dało mu 17 miejsce.
- 24 kwietnia zorganizowaliśmy drugą akcję „Biegam, nie śmiecę” w podkrośnieńskiej Dębinie.
- Latem Szymon Makuch zrealizował projekt przebiegnięcia przez Islandię „600 km dla Kacpra przez Islandię”.
Przeczytaj wywiad z Szymonem zamieszczony w Dzikim Życiu (nr 9/2019). - Startowaliśmy w zawodach Nordic Walking, dzięki m.in. Agnieszce Dawidziuk, Annie Patejuk, Annie Marii Hejnar, Sylwii Karaś!
- Dobrze reprezentowali nasz team nasi seniorzy z kategorii 60+, czyli Agnieszka Dawidziuk, Krzysztof Próchniewicz i Wiesław Kozioł.
- Dołączyło do nas 8 nowych biegaczek i biegaczy!
- Wypuściliśmy nową kolekcję strojów biegowych, które dumnie prezentujemy na zawodach – jak zawsze zaprojektowane z elementami dzikiej przyrody.
Miesięcznik Dzikie Życie w 2019 roku objął patronatem medialnym następujące zawody: 10 Bieg Wegański, Front Wschodni na orientację, Łemkowyna Ultra Trail.
Zobacz też podsumowania sezonów:
Zawsze trzymamy się naszych zasad, które opisane są w naszym Regulaminie i kodeksie etycznym, nie startujemy w zawodach, które promują idee zabudowy i niszczenia przyrody.
Gdyby ktoś chciał dołączyć zapraszamy do naszego zespołu!
Oczywiście większość z nas nie trafia na podium, zajmuje nieraz odległe miejsca jakże odległe od laurów i zwycięstw. Ale dla nas wszystkich, reprezentowanie Dzikie Życie RunTeam, to przede wszystkim dobra zabawa i dobra forma reklamy idei ochrony dzikiej przyrody w środowisku biegowym.
Gratulujemy wszystkim naszym zawodniczkom i zawodnikom za wsparcie w sezonie 2019. Wierzymy, że piąty sezon Dzikie Życie RunTeam będzie równie dobry.
Polecamy artykuły, które mogą zainspirować:
-
Natura Domem Kultury. Rozmowa z Nilsem Faarlundem, założycielem pierwszej w Norwegii Szkoły Wspinaczki Górskiej (Dzikie Życie, nr 10/2019)
-
Wegańskie ultra. Rozmowa z Gniewomirem Skrzysińskim, autorem książki „Bieganie na weganie. Jak przebiec 100 mil jedząc trawę i kamienie” (Dzikie Życie, nr 12-1/2018-2019)
- Czas na biegową Kartę Etyczną, artykuł Grzegorza Bożka (Dzikie Życie, nr 12-1/2018-2019)
-
Głębokoekologiczna Filozofia Sportu. Rozmowa z Gunnarem Breivikiem, emerytowanym profesorem Norweskiej Wyższej Szkoły Sportowej (Dzikie Życie, nr 11/2018)
-
Na styku kultury fizycznej i filozofii głębokiej ekologii. Rozmowa z Moniką Kowalczyk, autorką pracy doktorskiej, w której analizowała związki między filozofią ekologii głębokiej a kulturą fizyczną (Dzikie Życie, nr 3/2018)
-
Wpływ indywidualnych form turystyki na przyrodę, artykuł Krzysztofa Okrasińskiego (Dzikie Życie, nr 7-8/2017)
Zobacz też fanpage Dzikie Życie RunTeam
Kontakt: Grzegorz Bożek, redakcja@pracownia.org.pl
Tel. 665 831 257